Trwa ładowanie...

Lek na zgagę powoduje raka? EMA rekomenduje zawieszenie preparatów z ranitydyną

Europejska Agencja Leków zaleciła zawieszenie zezwoleń na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków zawierających ranitydynę na terenie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o leki stosowane na refluks, zgagę oraz wrzody żołądka. Przyczyną jest zanieczyszczenie substancji czynnej.

1. NDMA - rakotwórcza substancja w lekach na zgagę

Jakiś czas temu Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła przegląd leków zawierających ranitydynę. W trakcie badania preparatów dostępnych na europejskim rynku wykryto obecność N-nitrozodimetyloaminy (NDMA). Poziom substancji jest niski, mimo to EMA zaleciła zawieszenie zezwoleń na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków zawierających ranitydynę na terenie Unii Europejskiej.

EMA rekomenduje zawieszenie sprzedaży preparatów z ranitydyną
EMA rekomenduje zawieszenie sprzedaży preparatów z ranitydyną (Getty Images)

Zobacz film: "Przyczyny wrzodów układu pokarmowego"

Badania na zwierzętach potwierdziły, że NDMA może powodować raka. Naukowcy podkreślają, że ta substancja występuje w niektórych produktach żywnościowych i w niedużych dawkach nie jest szkodliwa. Mimo to NDMA jest klasyfikowana jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi.

Nie wiadomo jakie jest źródło zanieczyszczenia w lekach.

2. Leki z ranitydyną wycofane

Leki z ranitydyną stosuje się w celu obniżenia poziomu kwasu żołądkowego. Pomocne są dla pacjentów z chorobami takimi jak zgaga, refluks i wrzody żołądka.

To nie jest piewszy raz, kiedy w lekach z ranitydyną wykryto zanieczyszczenia substancji czynnej. W 2018 roku w niektórych preparatach lekach wykryto NDMA i podobne związki zwane nitrozoaminami. W Polsce wiele leków z ranitydyną jest niedostępnych już od kilku miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek na zgagę powoduje raka? EMA rekomenduje preparatów z ranitydyną
Lek na zgagę powoduje raka? EMA rekomenduje preparatów z ranitydyną (Getty Images)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza