Trwa ładowanie...

Niedostępność leku na uzależnienie od narkotyków na Pomorzu

Gdańsk jest jedynym dużym miastem w Polsce, gdzie brakuje programu terapii substytucyjnej z zastosowaniem leku na uzależnienie od narkotyków. Program taki miał się rozpocząć z początkiem stycznia, lecz natrafił na problemy lokalowe.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

spis treści

1. Terapia substytucyjna

Lek stosowany w terapii substytucyjnej uzależnienia od narkotyków zaczął być stosowany w Polsce w 1993 roku. Sprawdził się w leczeniu osób od wielu lat uzależnionych od heroiny, które wielokrotnie podejmowały nieudane próby abstynencji. Lek zastępuje narkotyk, a stosowanie go umożliwiło wyjście z nałogu wielu uzależnionym. Jest on substytutem morfiny i heroiny, przez co eliminuje objawy głodu narkotykowego, jednocześnie nie wywołując innych narkotycznych doznań.

2. Leczenie uzależnienia od narkotyków w Gdańsku

Narkomani z Pomorza już od 10 lat czekają na terapię substytucyjną. Władze samorządowe i miejskie potwierdziły, iż znalazły się na to pieniądze wydzielone z NFZ. W oczekiwaniu na start programu w Gdańsku, osoby uzależnione jeżdżą po lek do Warszawy, Krakowa i Świecia. Ostatecznie zapowiedziano poprowadzenie terapii substytucyjnej od 2 stycznia tego roku w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia od Alkoholu przy ul. Zakopiańskiej. Program ma objąć 25 narkomanów.

3. Przeszkoda w leczeniu

Problem polega na tym, że kierownik tego ośrodka twierdzi, iż w budynku nie ma miejsca na prowadzenie leczenia osób uzależnionych od narkotyków. Sugeruje, aby terapię przenieść do siedziby Monaru, która, jak się okazało, od dawna przeznaczona jest do rozbiórki. Najbardziej dziwi fakt, iż tak trudno jest znaleźć lokal dla 25 osób, które potrzebują miejsca na 10-15 minutowe spotkania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza