Trwa ładowanie...

Lek na COVID do stosowania w domu. Kardiolog tłumaczy, kto nie będzie mógł stosować Paxlovidu

Pierwszy doustny lek przeciwwirusowy do leczenia łagodnego i umiarkowanego przebiegu infekcji w domu to nadzieja dla wielu osób. Jednak nie każdy będzie mógł go zażywać. Może wchodzić w interakcje z zażywanymi lekami – alarmuje kardiolog.

Zobacz film: "Trzecia dawka szczepionki i leczenie COVID-19 - co mówi nauka"

spis treści

1. Paxlovid – co to za lek?

W grudniu w trybie nadzwyczajnym Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek Paxlovid do użytku. Nic dziwnego, optymistyczne wyniki badań wskazywały na 89-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji i zgonu z powodu COVID-19. Pod warunkiem, że zażyje się go w ciągu pierwszych 3 dni od wystąpienia objawów. Co istotne, Paxlovid służy do leczenia infekcji w domu, działać ma na wszystkie warianty koronawirusa, a w dodatku jego produkcja nie jest skomplikowana.

Eksperci podnoszą, że Paxlovid ma być dodatkowym zabezpieczeniem dla tych pacjentów, którzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg infekcji. Chodzi o osoby w podeszłym wieku, chorych z niedoborami odporności, w tym pacjentów onkologicznych.

To jednak nie oznacza, że Paxlovid może przyjąć każda osoba z grupy ryzyka. O tym, kto powinien zachować ostrożność, mówi amerykański kardiolog.

2. Paxlovid – interakcje

Prof. Anthony Pearson, kardiolog, który prowadzi również stronę internetową, na której nazywa siebie "The Skeptical Cardiologist", na łamach MedPageToday przyznaje, że pewna grupa pacjentów, a także lekarze powinni zachować ostrożność.

Pacjenci kardiologiczni będą musieli zachować ostrożność
Pacjenci kardiologiczni będą musieli zachować ostrożność (Getty Images)

Lekarz przeanalizował ulotkę leku Paxlovid i listę leków mogących wchodzić w interakcje. Okazuje się, że jest to całkiem szeroka grupa farmaceutyków, a co za tym idzie – pacjentów potencjalnie obarczonych ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Mianowicie chodzi o osoby z:

 • nadciśnieniem,
 • chorobą wieńcową,
 • migotaniem przedsionków,
 • hiperlipidemią.

Zdaniem kardiologa jest prawdopodobne, że ci pacjenci będą musieli zmienić leki nasercowe lub nawet przerwać ich stosowanie, a także – na czas kuracji Paxlovidem – monitorować ciśnienie krwi oraz tętno.

Jeden ze składników leku – rytonawir, odpowiedzialny za spowolnienie rozkładu drugiego ze składników, nirmatrelwiru – wpływa pośrednio na metabolizm wielu leków nasercowych (w tym leków antyarytmicznych).

3. Jakie leki mogą wchodzić w interakcję z Paxlovidem?

W dokumencie FDA "Health Information for Providers" pojawia się wątek możliwych interakcji pomiędzy Paxlovidem i innymi lekami. Poza lekami antyarytmicznymi istnieje szereg farmaceutyków mogących uniemożliwiać zastosowanie leku na COVID-19.

Oto one:

 • statyny – czyli leki stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi,
 • blokery kanału wapniowego (antagoniści wapnia) – leki stosowane szeroko w kardiologii, zwłaszcza w leczeniu nadciśnienia,
 • leki przeciwzakrzepowe (antykoagulanty) – potocznie zwane lekami na rozrzedzenie krwi.

Prof. Pearson zwraca uwagę, że wielu pacjentów może być wyzwaniem w obliczu leczenia przeciwwirusowego w COVID-19 – monitorowanie stanu zdrowia, odstawienie leków przyjmowanych na stale, a może wdrożenie nowego leczenia? Wreszcie, będą i tacy pacjenci, w przypadku których lekarz być może zmuszony będzie zrezygnować z leczenia rewolucyjnym lekiem na COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza