Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Lek na astmę wycofany z aptek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z sprzedaży na terenie całej Polski lek Asmenol (Montelukastum).

Zobacz film: "Jak stosować inhalator?"

Z decyzji wydanej 2 stycznia 2017 roku wynika, że z obrotu znikną tabletki Asmenol do rozgryzania i żucia (Montelukastum, 4 mg) z serii o numerach:

  • 20914, data ważności: 09.2017 r.
  • 30914, data ważności: 09.2017 r.
  • 40914, data ważności: 09.2017 r.
  • 10115, data ważności: 01.2018 r.
  • 30115, data ważności: 01.2018 r.

Jak czytamy w oświadczeniu, przyczyną podjęcia decyzji o wycofaniu Asmenolu jest niezgodność parametrów leku ze specyfikacją (suma zanieczyszczeń sulfotlenków).

– Każdy produkt leczniczy, który jest rejestrowany, musi przejść serię wielu badań i analiz. Producent jest zobowiązany podać bardzo szczegółowo progi ilościowe danych składników preparatu leczniczego. I w sytuacji, gdy dojdzie do nawet najmniejszej zmiany w tym zakresie, jak zdarzyło się w przypadku Asmenolu, producent zobligowany jest do podjęcia odpowiednich działań – wyjaśnia WP abcZdrowie Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. I dodaje: – Nie ma jednak powodów do obaw. Nie podano informacji, że lek ten może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Apteki muszą jednak zutylizować podane partie produktu.

Pacjenci, którzy posiadają Asmenol w swojej apteczce, mogą go zwrócić do apteki. Lek nie zostanie jednak wymieniony na nowy, nie zostaną też zwrócone pieniądze.

O wykrytym zanieczyszczeniu Główny Inspektorat Farmaceutyczny powiadomił podmiot odpowiedzialny, Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Przeczytaj koniecznie

1. Kiedy stosuje się Asmenol?

Asmenol to lek o działaniu przeciwzapalnym. Stosuje się go w terapii astmy (zapobiega skurczom oskrzeli), a także w przebiegu alergii sezonowych. Substancja czynna leku – montelukast – poprawia wentylację płuc, rozszerza oskrzela, hamuje wydzialanie nadmiernej ilości gęstego śluzu.

Lek może być podawany dzieciom, które ukończyły drugi rok życia. Wydawany jest na receptę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza