Trwa ładowanie...

Lek na alergię wycofany. Rodziców nie stać na nowy

Alergicy uczuleni na roztocza kurzu mają powody do zmartwień. Z aptek znika szczepionka odczulająca. W zamian chorzy mogą wykupić inny preparat – podawany doustnie. I droższy ponad sto razy, bo nierefundowany.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Przerwana kuracja

Karolina ma sześć lat. W 2013 roku zdiagnozowano u niej alergię na pyłki traw, zbóż i roztocza. Dodatkową trudność w codziennym funkcjonowaniu sprawia jej fakt, że mieszka na wsi, gdzie alergeny są bardzo powszechne i wszędobylskie. Kurację odczulającą rozpoczęła na początku tego roku. Przyjmuje szczepionkę Phostal. Lek właśnie znika z aptek.

  • Dopiero kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że leku w aptekach na razie nie będzie – mówi Monika, mama dziewczynki. - Na szczęście tam, gdzie go kupujemy, był jeszcze dostępny, więc zrobiłam odpowiedni zapas. Ale jeśli następnym razem go nie kupię, będziemy zmuszeni do przerwania kuracji – przyznaje.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wytwarzanie medykamentu zostało wstrzymane. - Zgodnie z decyzją Francuskiej Agencji Rejestracyjnej – potwierdza Milena Kruszewska, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Taka decyzja oznacza, że Phostal jest niedostępny nie tylko dla polskich pacjentów. Nie mogą z niego skorzystać także inni chorzy na terenie całej Unii Europejskiej. Tymczasem tylko nad Wisłą odczula się z jego pomocą kilkanaście tysięcy pacjentów, w tym głównie dzieci i  młodzież.

2. Alternatywa? Płatna

Istnieje jednak alternatywa. Szczepionki doustne, zawierające więcej alergenów i – co ważne – w Polsce nierefundowane. Dlatego też wielu rodziców nie może sobie na nie pozwolić.

Kosztują nawet do 300 złotych za dawkę dwumiesięczną. Phostal był lekiem refundowanym. - Płaciłam za niego około 3,2 zł za opakowanie. To wystarczało na 2-3 miesiące – mówi Monika.

Czy Phostal wróci do aptek? Tego na razie nie wiadomo. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że wszystkie decyzje, które dotyczą refundacji leków zapadną w IV kwartale 2016 roku.

Wtedy też resort dokładnie określi jakie leki będą refundowane. A to z kolei oznacza, że alergicy poddawani odczulaniu muszą czekać do października.

3. Odczulanie

To terapia, która ma na celu uodpornić organizm na alergeny. Polega na podawaniu leków zawierających substancje uczulające tak długo, aż organizm zacznie wytwarzać mechanizm obronny.

Kwalifikowane są do niej dzieci borykające się z dolegliwościami wynikającymi z uczulenia – długotrwałym katarem, nawracającymi infekcjami wirusowymi, łagodną postacią astmy, które pomaga ona niwelować.

Taka kuracja trwa nawet do 5 lat i jej długość zależy od stopnia uczulenia. Po tym czasiem objawy ustępują, kuracja aż w 80 proc. pozwala pozbyć się alergii. Jeśli alergik nie przyjmie odczulania, może być leczony tabletkami do codziennego przyjmowania.

Według danych Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, na przewlekłe choroby płuc cierpi ponad 6 milionów Polaków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza