Trwa ładowanie...

Lek chroniący przed przedwczesnym porodem

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do obrotu pierwszy lek, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie ryzyka ponownego wystąpienia przedwczesnego porodu.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

spis treści

1. Badania nad lekiem

W randomizowanych badaniach nad nowym lekiem udział wzięło 463 kobiety w ciąży w wieku od 16 do 46 lat, u których przy poprzedniej ciąży doszło do przedwczesnego porodu. Część z tych kobiet otrzymywała lek w formie domięśniowej raz w tygodniu. Podawanie leku rozpoczynano od 16-20 tygodnia ciąży, a kończono najpóźniej w 37 tygodniu.

2. Skuteczność leku

Spośród kobiet przyjmujących lek 37% urodziło przed 37 tygodniem ciąży, natomiast w grupie kontrolnej kobiet takich było aż 55%. Nowy lek zawiera progestin, czyli syntetyczny analog progesteronu. Dzięki jego stosowaniu w wielu przypadkach możliwe było przedłużenie ciąży do ponad 37 tygodnia. Lek pomaga jednak tylko kobietom, u których przynajmniej raz doszło wcześniej do przedwczesnego porodu, a obie ciąże były pojedyncze. Niestety lek nie wspomaga ciąży mnogiej, a oprócz przedwczesnego porodu w przeszłości, żadne inne czynniki będące zagrożeniem dla ciąży nie stanowią wskazania do jego stosowania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza