Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Lek antyestrogenowy w profilaktyce raka piersi

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, którego wyniki sugerują, iż lek stosowany zazwyczaj w terapii raka sutka może sprawdzić się w zapobieganiu rakowi piersi u kobiet w grupie podwyższonego ryzyka.

Zobacz film: "Czy rak piersi jest wyleczalny?"

spis treści

1. Skutki uboczne leku antyestrogenowego

Przyjmowanie leku antyestrogenowego, stosowanego głównie w leczeniu raka sutka, wiąże się z ryzykiem pewnych działań ubocznych. Wśród nich można wyróżnić zatorowość płucną, raka endometrium, zakrzepicę żył głębokich, zaćmę, wcześniejszą menopauzę i uderzenia gorąca. Z tego względu lek ten powinny stosować jedynie kobiety, u których korzyści przewyższają ryzyko powikłań.

2. Komu pomoże lek antyestrogenowy?

W celu określenia grupy, która może skorzystać na stosowaniu leku, naukowcy posłużyli się modelem matematycznym, dzięki któremu stworzyli komputerową stymulację badań klinicznych. Badanie to dotyczyło populacji kobiet w okresie pomenopauzalnym, w wieku 55 lat i młodszych. Wirtualne badanie polegało na porównaniu efektów leczenia wspomnianym farmaceutykiem z wynikami grupy stosującej placebo. Naukowcy ocenili ryzyko rozwoju raka piersi w ciągu 10 lat od zakończenia leczenia przy pomocy leku antyestrogenowego. Pod uwagę wzięli również takie czynniki, jak częstość występowania innych chorób, jakość życia i koszty leczenia. Uczeni ocenili, iż największe korzyści przy najmniejszym ryzyku powikłań, wynikające ze stosowania leku występują u kobiet w wieku 55 lat i młodszych, które przeszły menopauzę i u których ryzyko rozwoju raka piersi w ciągu najbliższych 5 lat wynosi powyżej 1,66%. W tej grupie stosowanie farmaceutyku wydaje się najbardziej skuteczne w zapobieganiu raka piersi, a jednocześnie jest najbardziej oszczędnym rozwiązaniem. Na 1000 kobiet stosowanie leku antyestrogenowego zapobiegnie 29 przypadkom raka piersi i 9 zgonom w jego wyniku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza