Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Leczenie testosteronem zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów

Badanie opublikowane w "BMJ" stwierdza, że rozpoczęcie leczenia testosteronem jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważnych skrzepów krwi (znantych jako zakrzepica żylna lub VTE), która osiąga poziom szczytowy w ciągu sześciu miesięcy, a następnie stopniowo maleje.

Mimo że zwiększone ryzyko jest tymczasowe i nadal stosunkowo niskie, to naukowcy ostrzegają, że nie zbadanie momentu tworzenia zakrzepów i czasu przyjmowania testosteronu we wcześniejszych badaniach mogły ukryć ten związek.

W ciągu pierwszej dekady tego wieku doszło do uderzającego wzrostu poziomu testosteronu przepisywanego mężczyznom, zwłaszcza na zaburzenia seksualne lub spadek energii.

Badania donoszą sprzeczne wyniki dotyczące związku między użyciem testosteronu i ryzykiem VTE, ale brak informacji na temat momentu tworzenia zkrzepów i czasu przyjmowania leków mogą wyjaśnić te sprzeczne wyniki.

Naukowcy zaobserwowali wzrost ryzyka zakrzepicy żylnej w pierwszych miesiącach leczenia u mężczyzn przyjmujących testosteron
Naukowcy zaobserwowali wzrost ryzyka zakrzepicy żylnej w pierwszych miesiącach leczenia u mężczyzn przyjmujących testosteron (Shutterstock)

W czerwcu 2014 amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków i Health Canada wprowadziły wymóg umieszczania na wszystkich zatwierdzonych produktach zawierających testosteron ostrzeżenie o ryzyku VTE.

Międzynarodowy zespół naukowców stwierdził, że w celu określenia ryzyka wystąpienia VTE związanego ze stosowaniem leczenia testosteronem u mężczyzn, koncentruje się przede wszystkim na określeniu momentu występowania zagrożenia.

Badanie objęło dane od 19 215 pacjentów z potwierdzoną VTE i 909 530 mężczyzn w grupie kontrolnej w różnym wieku z ponad 2,2 miliona mężczyzn zarejestrowanych w brytyjskiej Bazie Badawczej Praktyki Klinicznej w okresie od stycznia 2001 do maja 2013 roku.

Naukowcy określili trzy wzajemnie wykluczające się grupy ekspozycji na testosteron: osoby w trakcie leczenia, niedawno leczone i nieleczone w poprzednich dwóch latach.

ZOBACZ TAKŻE:

VTE została zdefiniowana jako powodująca zakrzepy żył głębokich (skrzepy w nogach) i zatorowość płucną (skrzepy w płucach).

Po uwzględnieniu czynników potencjalnie wpływowych naukowcy oszacowali stawki VTE w obecnym leczeniu testosteronem w porównaniu z brakiem leczenia.

W pierwszych sześciu miesiącach leczenia testosteronem odkryli 63 proc. zwiększenie ryzyka VTE wśród osób stosujących obecnie testosteron, co odpowiada 10 dodatkowym przypadkom VTE powyżej normy 15,8 na 10 tys. osób na rok. Ryzyko zmniejsza się znacznie po sześciu miesiącach leczenia i po jego zakończeniu.

Autorzy twierdzą, że jest to badanie obserwacyjne, więc nie należy wyciągać z niego wniosków przyczynowo-skutkowych. I podkreślają, że zwiększone ryzyko jest tymczasowe i ma wciąż stosunkowo niskie wartości bezwzględne.

Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu?
Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu? [5 zdjęć]

Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu często narzekają na zmęczenie i zaniżone libido. Może też dojść...

zobacz galerię

Niemniej jednak, jak mówią, ich badanie sugeruje, że okresowe zwiększenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej, ze szczytowym wskaźnikiem ryzyka w ciągu pierwszych trzech do sześciu miesięcy, maleje stopniowo w kolejnych latach. I dodają, że brak zbadania momentu wystąpienia zatorów żylnozakrzepowych w odniesieniu do okresu stosowania testosteronu może doprowadzić do zafałszowania istniejącego związku.

"Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić wzrost ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej oraz zbadania ryzyka u użytkowników testosteronu po raz pierwszy i potwierdzenia braku ryzyka w przypadku długotrwałego stosowania" - podsumowują.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza