Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Leczenie niepłodności męskiej

Leczenie niepłodności u mężczyzn wykonywane jest na wiele sposobów. Wśród nich znaleźć można elektroejakulację, insemię lub metodę in vitro. Mężczyźni często traktują niepłodność jak wyrok i uważają ją za ostateczność. Tymczasem nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się para. To daje większe szanse na sukces terapii i automatycznie - jej powodzenie. Lekarze do każdego dobierają indywidualną metodę, dlatego proces leczenia jest różny.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

spis treści
Leczenie niepłodności męskiej
Leczenie niepłodności męskiej

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się

zobacz galerię

1. Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Do przyczyn niepłodności u mężczyzn zaliczamy:

 • czynniki zewnętrzne – na przykład substancje chemiczne i metale ciężkie;
 • radioterapię i chemioterapię;
 • zmiany hormonalne;
 • przeciwciała niszczące plemniki;
 • zakażenie przenoszone drogą płciową;
 • wady wrodzone i nabyte jąder;
 • choroby nowotworowe;
 • choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, zaburzenia czynności tarczycy i nadnerczy);
 • zażywanie narkotyków lub leków;
 • problemy seksualne;
 • czynniki genetyczne;
 • styl życia (stres, palenie, dieta uboga w cynk i selen).

Niepłodność to nie wyrok. Ten drobny, acz ważny fakt umyka panom, którzy po usłyszeniu diagnozy poddają się i nie chcą dalej walczyć. Leczenie niepłodności- nie tylko męskiej, ale też kobiecej - jest procesem złożonym i długotrwałym. Zanim androlog zdiagnozuje problem, niepłodną parę czeka wykonanie szeregu badań. Leczenie niepłodności męskiej i jej efekty zależą od różnych czynników, uwarunkowań, przebytych chorób oraz indywidualnych cech pacjenta. Czasami leczenie jest zupełnie nieinwazyjne, choć problematyczne (może polegać na planowaniu stosunków płciowych w określonym czasie).

2. Jak leczyć niepłodność?

2.1. Chirurgiczne leczenie niepłodności męskiej

 • Operacje żylaków powrózka nasiennego – jeżeli przyczyny męskiej niepłodności leżą w żylakach powrózka nasiennego, ich operacja pozwala odzyskać płodność. Zabieg umożliwia precyzyjnie uwidocznić naczynia limfatyczne i tętnice jądrowe.

 • Odwrócenie zabiegu podwiązania nasieniowodów – operacja przywraca drożność nasieniowodów.

 • Zapłodnienie wspomagane mikrochirurgicznie (MAF) – jedną z częściej stosowanych metod jest docytoplazmatyczna iniekcja plemników. Zabieg polega na połączeniu nieruchliwych plemników z komórką jajową otrzymaną w wyniku biopsji.

2.2. Leczenie farmakologiczne niepłodności

Leczenie farmakologiczne niepłodności męskiej jest najczęściej praktykowaną metodą. Niepłodność męskamoże być powodowana działaniem komórek przeciwplemnikowych, w takiej sytuacji mężczyzna powinien przez długi czas stosować zabezpieczenia w postaci prezerwatyw oraz hormonów sterydowych. Jeżeli dochodzi do ejakulacji wstecznej, lekarz przepisze leki sympatykomimiczne. W przypadku, gdy niepłodność jest powodowana stanem zapalnym męskiego układu rozrodczego, stosowane są szeroko pojęte antybiotyki.

2.3. Hormonalne leczenie niepłodności

Jeżeli u mężczyzn dojdzie do hypogonadyzmu hypogonadotropowego, należy zastosować hormon uwalniający gonadotropiny GnRH. Leczenie tak powstałej niepłodności możliwe jest za pomocą ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej i jej łączeniu z gonadotropiną menopauzalną. W przypadku izolowanego niedoboru FSH, stosuje się zastrzyki z FSH.

Niewrażliwość na androgeny leczone jest dużymi dawkami testosteronu, choć w przypadku tej przyczyny niepłodności, terapia jest mało skuteczna. Bromokryptynę podaje się w przypadku hiperprolaktynemii, czyli zwiększonego stężenia prolaktyny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Sztuczna sperma szansą na ojcostwo!
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza