Trwa ładowanie...

Nowy lek na malarię

Podczas dorocznego zebrania Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny i Higieny Tropikalnej, Arjen Dondorp przedstawił swoje wyniki badań nad najnowszym lekiem na malarię.

spis treści

1. Badania nad nowym lekiem na malarię

Pięć lat temu Dondorp oraz Nicholas White z University of Oxford przeprowadzili w czterech krajach azjatyckich szereg badań nad lekiem na malarię. Wynikało z nich, iż zmniejsza on ryzyko śmierci o 35% w porównaniu z dotychczas stosowaną chininą. Niestety, z 1400 badanych osób, zaledwie 202 to były dzieci. Powstawało także pytanie, jak lek będzie działał na mieszkańców kontynentu afrykańskiego, którzy są bardziej podatni na malarię, i których genom różni się od genomu Azjatów. Z tego względu obaj badacze rozpoczęli testy na 5425 osobach poniżej 15 roku życia w 9 krajach afrykańskich. Odsetek zgonów wśród dzieci otrzymujących chininę wynosił 10,9%, a w grupie otrzymującej nowy lek – 8,5%. Oznacza to, że 100-200 tys. afrykańskich dzieci uniknęłoby śmierci, jeśli wszystkie otrzymałyby lek Dondorpa.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

2. Działanie nowego leku

Lek Dondorpa, w porównaniu z chininą, o 23% zmniejsza ryzyko śmierci dzieci chorych na ciężką postać malarii. Jego większa skuteczność wynika między innymi z faktu, iż zabija nawet bardzo młode zarodźce choroby. Jego kolejną zaletą jest większa łatwość aplikowania. Minusem natomiast jest nieco wyższa cena w porównaniu z chininą. Jednakże może się ona zmniejszyć przy rozważeniu kosztu ułatwionej aplikacji. Według Dondorpa, który dokonał analizy kosztów leku, 123 dolary to cena za uratowanie jednego życia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nowy lek na malarię
Nowy lek na malarię
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza