Trwa ładowanie...

Leczenie jaskry - krople, terapia laserem, zabiegi chirurgiczne

Głównym sposobem leczenia jaskry jest leczenie farmakologiczne, czyli podawanie kropli do worka spojówkowego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kropli obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zwykle leczenie jaskry rozpoczynamy od monoterapii, czyli podajemy 1 rodzaj kropli. Przy nieuregulowanym ciśnieniu lub postępujących zmianach w polu widzenia stosuje się intensywniejsze leczenie jaskry poprzez dodanie kropli o innym mechanizmie działania. W przypadku politerapii (podawanie kilku leków) istnieje możliwość zastosowania preparatów złożonych. Zawierają one w sobie dwie substancje czynne o różnym mechanizmie działania. Są one najkorzystniejszą i najefektywniejszą formą podawania leków.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Leczenie jaskry - krople

Mechanizm działania kropli obniżających ciśnienie w leczeniu jaskry jest dwojaki:

  • zmniejszają produkcję cieczy wodnistej,
  • zwiększają odpływ cieczy wodnistej.

Obecnie dostępne są następujące rodzaje leków przeciwjaskrowych:

  • antagoniści receptorow beta adrenergicznego (beta-blokery),
  • alfa-2 agoniści receptora adrenergicznego,
  • inhibitory anhydrazy węglanowej,
  • pochodne prostaglandyn.

Prawidłowy sposób podawania kropli w leczeniu jaskry:

Leczenie jaskry poprzez stosowanie kropli, powinno byc wykonywanie z dużą dokładnością. Krople powinny być podawane do worka spojówkowego dolnego w jego części bocznej (skroniowej), po jednej kropli do każdego oka. Lek podany w ilości większej niż jedna kropla nie mieści się w worku spojówkowym i spływa do nosa i gardła, gdzie przez błonę śluzową wchłania się do krwioobiegu, działając na cały organizm. Aby zminimalizować możliwość dostania się kropli do nosa i gardła, należy po podaniu kropli ucisnąć palcem okolice kąta wewnętrznego oka.

Przy równoczesnym stosowaniu kilku leków w postaci kropli kolejny lek należy podać po ok. 5-10 minutach.

Przy wyborze rodzaju kropli obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe lekarz zbiera dokładny wywiad z uwzględnieniem schorzeń ogólnych, szczególnie w kierunku astmy oskrzelowej, niewydolności krążenia, choroby wieńcowej czy chorób wątroby. Jest to niezmiernie istotne ze względu na to, że krople przeciwjaskrowe, oprócz działania miejscowego, w niewielkim stopniu działają również na cały organizm.

2. Leczenie jaskry - terapia laserem i zabiegi chirurgiczne

W leczeniu jaskry zastosowanie znajduje również terapia laserowa. (irydotomia, trabekuloplastyka laserowa).

Trabekuloplastyka jest wykonywana w leczeniu jaskry otwartego kąta i ma na celu poprawę odpływu cieczy wodnistej przez kąt przesączania. Głównymi wskazaniami do wykonania zabiegu są: zła tolerancja kropli, niewystarczający efekt terapeutyczny przy zastosowaniu kropli u osób, które nie chcą się podporządkować regularnemu leczeniu kroplami. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym kroplowym przy użyciu światła lasera.

Irydotomia laserowa jest wykonywana w jaskrze zamkniętego kąta, po ostrym ataku jaskry. Polega ona na wykonaniu otworu w tęczówce, aby umożliwić przepływ płynu pomiędzy komorami oka. Irydotomię wykonuje się również w drugim oku.

Leczenie chirurgiczne jaskry polega na wykonaniu trabekulektomii. Wskazaniem do chirurgicznego leczenia jaskry jest brak możliwości zahamowania procesu neuropatii jaskrowej przy zastosowaniu wyżej wymienionych metod leczenia (leczenie kroplami, terapia laserowa).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Karolina Biała-Gosek
Następny artykuł: Leczenie chirurgiczne jaskry
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza