Trwa ładowanie...

Leczenie hormonalne raka prostaty może zwiększyć ryzyko demencji

Z najnowszych badań opublikowanych w „JAMA Onkology” wynika, że mężczyźni z rakiem prostaty, którzy są leczeni terapią hormonalną, mogą mieć znacznie wyższe ryzyko demencji.

Terapia hormonalna może wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia demencji
Terapia hormonalna może wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia demencji (123rf)

Badania wykazały, że mężczyźni z rakiem prostaty, którzy przeszli terapię pozbawienia androgenów (ADT) byli niemal dwukrotnie bardziej narażeni na zdiagnozowanie demencji w okresie 5 lat po zakończeniu leczenia niż mężczyźni, którzy nie przeszli ADT.

Stosowany od 1940 roku zabieg ADT zmniejsza poziom androgenów, które są męskimi hormonami płciowymi - takimi jak testosteron i dihydrotestosteron (DHT) – a które mogą stymulować wzrost komórek raka prostaty.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Raka, ADT może być stosowany w przypadku raka gruczołu krokowego, jeśli nie ma możliwości zastosowania leczenia chirurgicznego lub radioterapii, gdy rak powraca po operacji lub naświetleniach lub przed, a także w trakcie naświetleń w celu zwiększenia skuteczności leczenia.

Główny autor badania dr Kevin T. Nead z Zakładu Radioterapii Onkologicznej w Szkole Medycznej Perelman na Uniwersytecie Pennsylwania oraz jego zespół podkreślają, że każdego roku ponad pół miliona ludzi w Stanach Zjednoczonych jest leczonych ADT.

Najważniejsze objawy raka prostaty
Najważniejsze objawy raka prostaty [7 zdjęć]

Dane są zatrważające. Na raka prostaty zapada 10 tys. Polaków rocznie. Jest drugim najczęściej występującym

zobacz galerię

Terapia ADT ma korzystny wpływ na leczenie raka prostaty, jednak niektóre badania wykazały, że leczenie może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze.

W ubiegłym roku, na przykład, w innym badaniu przeprowadzonym przez ten sam zespół badawczy odkryto związek między ADT i chorobą Alzheimera - najbardziej rozpowszechnioną formą demencji.

Nowe badanie opiera się na tych wynikach, co sugeruje, że ADT może mieć jeszcze szersze konsekwencje dla funkcjonowania poznawczego.

Naukowcy do najnowszych odkryć doszli dzięki wykorzystaniu narzędzia przetwarzania tekstu służącego do analizy dokumentacji medycznej 9272 mężczyzn o średniej wieku 67 lat, którzy byli leczeni na raka prostaty między 1994-2013. Spośród nich 1826 leczono za pomocą ADT.

Zespół oceniał częstość występowania demencji wśród mężczyzn w okresie 5 lat po zakończeniu leczenia, włącznie z występowaniem choroby Alzheimera, otępienia naczyniowego i otępienie czołowo-skroniowego.

ZOBACZ TAKŻE:

W porównaniu z mężczyznami, którzy nie byli leczeni ADT, ci, którzy otrzymali leczenie byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na zdiagnozowanie demencji w ciągu 5 lat. U mężczyzn leczonych ADT ryzyko demencji wynosiło 7,9 proc., w porównaniu z 3,5 proc. u mężczyzn nieleczonych ADT.

Wśród mężczyzn w wieku 70 lat i starszych, ryzyko rozwoju demencji wynosiło 13,7 proc. dla pacjentów leczonych ADT, w porównaniu z 6,6 proc. dla tych, którzy nie otrzymali leczenia. U mężczyzn poniżej 70 roku życia, leczonych ATD, ryzyko wystąpienia demencji wynosiło 2,3 proc., w porównaniu z 1 proc. u osób niepoddanych działaniu leczenia.

Chociaż badanie nie zostało zaprojektowane tak, aby wskazać mechanizmy, dzięki którym ADT może podnosić ryzyko demencji, autorzy wskazują na poprzednie badania, które sugerują, że testosteron chroni komórki mózgowe. Zmniejszając poziom tego hormonu w trakcie ADT, można wyeliminować niektóre sposoby ochrony mózgu przed demencją.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji [6 zdjęć]

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny

zobacz galerię

"Niski poziom testosteronu i androgenów wskazuje również na zwiększone ryzyko chorób kardiometabolicznych, które są niezależnym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji poprzez wpływ na funkcje nerwowo-naczyniowe" – powiedział Dr Nead w Medical News Today. "W wyniku tych mechanizmów, terapia androgenowa może istotnie zmniejszyć funkcje nerwowo-naczyniowe, a tym samym zwiększyć ryzyko wystąpienia demencji".

Biorąc pod uwagę, że dr Nead i współpracownicy obecnie opublikowali dwa badania sugerujące związek między ADT i demencją, dalsze badania nad skutkami poznawczymi tej terapii nowotworowej są uzasadnione.

"Ponieważ populacja starszych, leczonych długoterminowo osób nadal rośnie, problemy zdrowotne, które terapie nowotworowe mogą pozostawić po sobie, stają się coraz ważniejsze. Potrzebne są dalsze badania w celu określenia związku pomiędzy tą terapią i demencją, biorąc pod uwagę znaczące dla pacjentów i systemu zdrowia skutki, jeśli istnieje podwyższone ryzyko w dużej grupie chorych, którym podaje się dzisiaj ADT" – powiedział Dr Kevin T. Nead.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza