Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Leczenie epilepsji w ciąży a stopnie szkolne dziecka

Szwedzcy naukowcy zauważyli zależność między ilością przyjmowanych przez ciężarną leków na epilepsję, a wynikami szkolnymi dziecka. Okazało się, że im więcej leków w ciąży, tym słabsze oceny potomka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Przyjmowanie leków przeciwepileptycznych w ciąży

Badacze z Karolinska University Hospital i University of Lund przyjrzeli się bliżej kobietom, które rodziły dzieci między 1973 a 1986 rokiem. Z całej badanej części populacji, matki 1235 dzieci leczyły się w czasie ciąży na padaczkę. Z tej grupy 641 stanowiły dzieci matek leczących się za pomocą monoterapii, 429 to dzieci matek leczących się kilkoma lekami, a w przypadku pozostałej części, metody leczenia nie udało się określić.

2. Wpływ leczenia epilepsji w ciąży na wyniki szkolne dziecka

Ogólnym wnioskiem naukowców było stwierdzenie, iż przyjmowanie przez matkę leków na epilepsję niekorzystnie wpłynęło na wyniki szkolne dziecka. Osoby takie w porównaniu do reszty uczniów rzadziej osiągały wyniki wyróżniające. Co więcej, jeśli matka w czasie ciąży stosowała politerapię (metodę leczenia opartą na więcej niż jednym leku), to prawdopodobieństwo, że jej dziecko nie ukończy szkoły było większe niż normalnie. Oznacza to, że przyjmowanie w ciąży więcej niż jednego leku przeciwepileptycznego może niekorzystnie działać na układ nerwowy dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leki na epilepsję a ryzyko nieurazowych złamań u osób starszych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza