Trwa ładowanie...

Terapia łączona cukrzycy i depresji

Avatar placeholder
10.08.2014 17:35

Badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii wykazało, że u pacjentów leczonych jednocześnie na cukrzycę typu 2 i depresję dochodzi do znaczącej poprawy poziomu cukru we krwi oraz zwiększenia skuteczności leczenia depresji.

1. Jednoczesne leczenie depresji i cukrzycy

Istnieje związek pomiędzy depresją i cukrzycą. Depresja może przyczyniać się do zachorowania na cukrzycę, a cukrzyca może doprowadzić do depresji. Depresja u pacjentów chorych na cukrzycę może wpływać na zaniedbywanie leczenia i pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Osoby biorące udział w badaniu były przez krótki czas monitorowane pod kątem trzymania się zaleceń lekarskich dotyczących leczenia depresji i cukrzycy. Okazało się, że ścisłe przestrzeganie wytycznych lekarzy podczas łączonego leczenia obydwu chorób poprawiło wyniki krwi u ponad 60% badanych, a także zredukowało symptomy depresji u 58% osób. W przypadku osób leczonych tradycyjnie redukcja objawów cukrzycy nastąpiła u 36% chorych, a złagodzenie symptomów depresji u 31% osób.

Zobacz film: "Jak leczyć cukrzycę typu 1?"

Mimo iż badanie wykazało związek pomiędzy depresją i cukrzycą, w praktyce ta wiedza jest rzadko wykorzystywana. Autorzy badania podkreślają, że połączenie terapii tych chorób z krótkim programem edukacyjnym na temat przestrzegania zaleceń lekarskich może spowodować wyraźną poprawę wyników leczenia. Istnieje bowiem duża potrzeba opracowania i promowania programów klinicznych, które miałyby na celu poprawę świadomości pacjentów, zwłaszcza tych zmagających się z chorobami przewlekłymi oraz depresją. Łączone leczenie depresji i cukrzycy typu 2 może przetrzeć szlak dla innych tego typu terapii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Viagra na cukrzycę
Terapia łączona cukrzycy i depresji
Terapia łączona cukrzycy i depresji
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza