Trwa ładowanie...

Leczenie chorób dziąseł – przyczyny, choroba, etapy, profilaktyka

Leczenie chorób dziąseł polega głównie na eliminowaniu przyczyn pojawienia się choroby. Choroby dziąseł prowadzą do zbyt wczesnej utraty zębów nie tylko przez osoby starsze, ale także i młodsze. Jeśli dziąsła są zaczerwienione, a podczas szczotkowania krwawią, jest to niepokojący sygnał z którym należy zgłosić się do lekarza stomatologa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Przyczyny chorób dziąseł

Choroby dziąseł wywoływane są najczęściej przez bakterie, znacznie rzadziej przez wirusy. Od rodzaju będzie zależeć pózniej metoda leczenia chorób dziąseł. Są także inne przyczyny paradontozy. Choroby dziąseł mogą być powikłaniem po przebytej białaczce, następstwem alergii. Może także przyczynić się do tego niedobór witaminy C, palenie tytoniu oraz picie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków. Paradontoza u osób starszych może być spowodowana złym dopasowaniem protezy. Wszystko to powoduje, że trzeba podjąć leczenie chorób dziąseł.

2. Leczenie chorób dziąseł

Kiedy bakterie zaczynają wywoływać zapalenie, dziąsła podczasz szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną mogą krwawić. Leczenie choroby dziąseł na tym etapie jest najlbardziej efektywne. Jeśli jednak to zostanie zbagatelizowane dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń kości oraz włókien, które mocują kości. Zaczynają się tworzyc tak zane kieszonki, w których zostają resztki jedzenia, a tam bakterie mają idealne warunki do rozmnażania. Leczenie chorób dziąseł na tym etapie i odpowiednia higiena jamy ustnej mogą powstrzymać rozwój dalszych uszkodzeń. Gdy nie zareagujemy w odpowiednią porę, zapalenie postępuje coraz dalej, kości oraz włókna, które podtrzymują zęby, ulegają zniszczeniu, a dziąsła opuszczają się i odsłaniają korzenie zębów. Leczenie choroby dziąseł na tym etapie nie pomoże - zęby zaczynają się ruszać i wypadać.

Zobacz także:

3. Co to jest skaling zębów

Leczenie chorób dziąseł można podzielić na etapy. Pierwszym jest skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Pozwala to na wrócenie dziąsłom na swoje miejsce. Kolejny etap leczenia chorób dziąseł nazywa się etapem korekcyjnym. Na tym etapie lekarz chirurgicznie likwiduje rozrośnięte kieszonki. Do dziąsła, gdzie rozwija się stan zapalny, wprowadzane są odpowiednie leki, które obkurczają tkani, a pod śluzówkę dziąseł wstrzykiwane są leki przeciwzapalne. Aby takie leczenie chorób dziąseł przyniosło efekt, stosuje się od 3 do 20 zabiegów. W leczeniu chorób dziąseł używane są także lasery. Stosuje się laser miękki, który przyspiesza regenerację kości i zapobiega chwianiu zębów, oraz laser twardy, który działa jak nóż chirurgiczny. Chore tkanki odparowują, a kieszonki zostają dokładnie oczyszczone. Leczenie chorób dziąseł może odbywać się też operacyjnie. W miejsce zniszczenia kości wszczepia się specjalny preparat, który pobudza kość do odbudowy.

Zdrowe dziąsła? Jest na to sposób!
Zdrowe dziąsła? Jest na to sposób! [6 zdjęć]

Choroby dziąseł są bardzo poważne. Stanowią drugą po próchnicy przyczynę utraty zębów. Najczęściej dotykają

zobacz galerię

4. Higiena jamy ustnej

Profilaktyka i przestrzeganie kilku zasad pozwoli uniknąć w przyszłości leczenia chorób dziąseł. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej. Aby ustrzec się przed leczeniem chorób dziąseł, należy szczotkować zęby przynajmniej trzy razy dziennie, używać nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Warto pamiętać o wykonywaniu masażu dziąseł. W profilaktyce ważne jest też rzucenie palenia, picia alkoholu. Trzeba tez ograniczyć spożycie kawy. Przed leczeniem chorób dziąseł uchronią tez regularne wizyty u stomatologa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza