Trwa ładowanie...

Leczą boreliozę ziołami. Twierdzą, że to pomaga

"Stwierdzono u mnie boreliozę. Jak mogę ją leczyć? Tylko antybiotykiem?" - takie pytanie zadałam na forum z internecie. I dowiedziałam się, że tę chorobę odkleszczową można wyleczyć ziołami. - To zdumiewajace - mówi dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Kontrowersyjne metody leczenia boreliozy są coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób albo decyduje się na drastyczne w skutkach długotrwałe leczenie antybiotykiem, albo wybiera terapię innymi metodami. Jedna z nich jest ziołolecznictwo.

Na moje pytanie odpowiedziało kilka osób, jednak poszukiwania w sieci przyniosły lepszy efekt. Można tam znaleźć szereg rad, które mają pomóc w niwelowaniu objawów boreliozy.

Zobacz film: "Uwaga, borelioza! - objawy choroby"

"Miałam silne bóle głowy i stawów. Seria antybiotyków mi nie pomogła. Dopiero picie mieszanki ziołowej pomogło" - czytamy na forum.

Tego typu alternatywnych metod jest dużo więcej. Osoby chore na boreliozę stosują zatem np. czystek. "Mieszam go ze szczecią pospolitą, rdestem, targankiem, żeń-szeniem i zalewam wrzątkiem. Odstawiam do wystygnięcia i piję. Robię tak już 3 miesiące" - relacjonuje Elizzzaa na forum jednego z portali.

Internauci twierdzą, że pomocna w leczeniu boreliozy może być także sauna. "Polega to na tym, że choroba niejako wychodzi z organizmu razem z potem" - wyjaśnia maryan32.

"U mnie pomogło srebro koloidalne. Jest chyba najbardziej skuteczne" - ocenia Zofia.

1. Jedynie antybiotyk

Borelioza to choroba odkleszczowa, którą wywołuje m.in. bakteria o nazwie Borrelia burgdorferi. Zgodnie z wiedzą medyczną, choroby bakteryjne leczy się antybiotykoterapią. - Musi być ona jednak odpowiednio dobrana do pacjenta. Wszelkie metody alternatywne nie przyniosą skutku w postaci pełnego wyleczenia, mogą jedynie łagodzić objawy - informuje dr Michał Sutkowski.

Zobacz wideo na temat boreliozy:

Borelioza jest specyficzną chorobą. O tym, czy faktycznie jesteśmy nią zakażeni świadczy na pewno rumień wędrujący. Problem w tym, że występuje on jedynie w ok. 30 proc. przypadków. Dlatego osoby, które zostały ukąszone przez kleszcza powinny dokładnie obserwować swój organizm i w razie potrzeby, wykonać badanie w kierunku przeciwciał boreliozy. Jeśli wynik będzie dodatni, należe wdrożyć terapię.

- Zgodnie z zaleceniami m.in. Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zaleca się antybiotykoterapię trwającą 21 dni - wyjaśnia Michał Sutkowski. Stosuje się tutaj zazwyczaj doksycyklinę, amoksycylinę, cefuroksym, ceftriakson lub cefotaksym. Terapia ta, wdrożona odpowiednio wcześnie (w I lub II fazie choroby), daje nadzieję na całkowitą remisję objawów.

Po leczeniu pacjenta uznaje się zazwyczaj za wyleczonego, a jedynym dowodem na skuteczność antybiotykoterapii jest zanik objawów.

Internauci nie do końca jednak są przekonani o słuszności takiego podejścia. Dlatego radzą sobie, by pić zioła i stosować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Typowym objawem boreliozy jest rumień wędrujący
Typowym objawem boreliozy jest rumień wędrujący ((123rf) Typowym objawem boreliozy jest rumień wędrujący)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza