Trwa ładowanie...

Laserowe usuwanie rozstępów po ciąży

Rozstępy to dla wielu kobiet nieodłączny, choć niezbyt mile widziany, element ciąży. Czerwone kreski na ciele pojawiają się nie tylko u ciężarnych, ale i u osób, które intensywnie budują mięśnie. Zarówno szybkie przybranie na wadze, jak i utrata znacznej ilości kilogramów może spowodować wystąpienie rozstępów. Winne mogą być również czynniki dziedziczne i hormony. Gdy rozstępy się pojawią, pole manewru jest, niestety, ograniczone. Zwykle stosuje się maści na rozstępy, pomocne są także zdrowa dieta i ćwiczenia. Ostatnio słychać dużo na temat laserowego usuwania rozstępów.

Piękne ciało w ciąży
Piękne ciało w ciąży

Domowe sposoby na rozstępy dają pierwsze efekty po długim i, co ważniejsze, regularnym ich stosowaniu,

zobacz galerię

1. Czy laser faktycznie usuwa rozstępy?

Skuteczność lasera nie jest tak wysoka, jak można by sobie życzyć. Rozstępy są bowiem stałymi zmianami w skórze właściwej, czyli głębszej warstwie skóry pod naskórkiem. Znane obecnie metody spłycania rozstępów nie są w stanie zupełnie się ich pozbyć. Badania wykazały jednak, że dzięki terapii laserem możliwe jest zmniejszenie głębokości rozstępów u niektórych pacjentów o 20-50%. Poprawa ma związek najprawdopodobniej ze stymulacją produkcji kolagenu w głębszej warstwie skóry, gdzie powstają rozstępy. Laser jest najbardziej skuteczny w przypadku świeżych rozstępów, które mają czerwony odcień. Jeśli masz rozstępy od jakiegoś czasu i są one białe lub srebrne, efektywność terapii laserem będzie minimalna. Zastosowanie lasera jest niewskazane również w przypadku osób o ciemnej karnacji ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień. Niektórzy specjaliści są krytyczni w stosunku do potencjalnych korzyści płynących z laserowego usuwania rozstępów. Podkreślają, że koszt takich zabiegów jest niewspółmierny do uzyskanych rezultatów.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

2. Zapobieganie rozstępom w ciąży

Eksperci są zgodni, że w kwestii rozstępów sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów, należy stosować kremy i maści wzmacniające skórę. Kosmetyki te mają zwykle w swoim składzie witaminy E i A, kolagen, kwasy AHA, elastynę oraz lanolinę. Ważne jest także dbanie o to, by w diecie nie zabrakło składników odżywczych. Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, która pomaga kontrolować wagę i uniknąć niespodzianek w postaci kilku zbędnych kilogramów w krótkim czasie. Każda kobieta w ciąży przybiera na wadze, ciężarne powinny jednak uważać, by dodatkowe kilogramy nie wymknęły się im spod kontroli. W przeciwnym razie prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów będzie znacznie większe.

Rozstępy w ciąży to powszechny problem. Niekiedy mimo starań przyszłej matki i starannej pielęgnacji skóry, na ciele pojawiają się nieestetyczne czerwone kreski. Maści na rozstępy są skuteczne tylko w niewielkim stopniu, dlatego wiele kobiet rozważa skorzystanie z lasera. Jednak terapia laserowa sprawdza się tylko w ograniczonym stopniu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza