Trwa ładowanie...

Lara i Mara Bawar to albinoski. Świat mody pokochał ich nietuzinkową urodę

Bliźniaczki Lara i Mara Bawar cierpią na bielactwo wrodzone. To jednak nie przeszkodziło dziewczynkom w zrobieniu międzynarodowej kariery w świecie modelingu. Ich sesje zdjęciowe są zachwycające!

1. Piękne bliźniaczki podbijają świat mody

Wszystko zaczęło się w 2005 roku w Sao Paulo w Brazylii, gdzie dziewczynki się urodziły. To właśnie tam ich niezwykłą urodę dostrzegł szwajcarski fotograf – Vinicius Terranova. Dziś, chociaż mają dopiero 13 lat, są już modelkami.

Rodzice Lary i Mary emigrowali z Gwinei Bissau, zachodniej Afryki
Rodzice Lary i Mary emigrowali z Gwinei Bissau, zachodniej Afryki

Zobacz film: "Bezdech senny ma związek z czerniakiem"

Dziewczynki podpisały kontrakty z Nike, Insanis i Bazaar Kids. Brały udział również w kilku teledyskach. Profil Lary i Mary na Instagramie śledzi już ponad 130 tysięcy osób.

Siostry mają dopiero 13 lat
Siostry mają dopiero 13 lat

"Czujemy, że albinizm jest piękny, kochamy nasze włosy, kolor oczu i skóry" - powiedziała Lara w jednym z udzielonych wywiadów.

Szwajcarski fotograf stworzył projekt Flores Rara ("rzadkie kwiaty")
Szwajcarski fotograf stworzył projekt Flores Rara ("rzadkie kwiaty")

A jak wam podoba się niezwykła uroda sióstr?

Co ciekawe, ich siostra Shelia nie ma albinizmu
Co ciekawe, ich siostra Shelia nie ma albinizmu

2. Co to jest albinizm?

Bielactwo, czyli albinizm, to genetycznie uwarunkowana choroba skóry, włosów i oczu. Bielactwo powoduje zaburzenia w produkcji melaniny, czyli pigmentu nadającego kolor skórze, włosom i tęczówkom oczu i chroniącego je przed działaniem promieni słonecznych. Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy i różowawe tęczówki. Bielactwo jest dość rzadką, nieuleczalną chorobą dotykającą jednej osoby na kilkadziesiąt-kilkanaście tysięcy (w zależności od rasy).

Albinizm – bielactwo wrodzone
Albinizm – bielactwo wrodzone [6 zdjęć]

Angelina d'Auguste, fotografik z Nowego Jorku, wykonała sesję zdjęciową osobom dotkniętym albinizmem.

zobacz galerię

3. Bielactwo - objawy

Bielactwo ma odmiany o różnym natężeniu – może dotykać powierzchnię całego ciała oraz oczu (albinizm całkowity), części skóry (albinizm częściowy) lub tylko oczu (albinizm oczny). Objawy bielactwa to przede wszystkim:

 • biała lub jasnokremowa skóra i włosy,
 • różowe lub jasnobłękitne tęczówki,
 • plamy na skórze, którym brakuje pigmentu (tak objawia się bielactwo nabyte).

Typowym objawom bielactwa często towarzyszą także inne objawy, takie jak:

 • nadwrażliwość na światło,
 • zez,
 • oczopląs,
 • problemy ze wzrokiem,
 • problemy ze słuchem.

W niektórych krajach nadal wierzy się, że poszczególne części ciała, a nawet krew osób dotniętych albinizmem ma magiczne właściwości. Tworzy się z nim amulety lub eliksiry i nielegalnie się je sprzedaje. Aby zapewnić dzieciom ochronę, rodzice często uciekają ze swoich krajów lub oddają je do specjalnych ośrodków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Albinoski w pięknej sesji zdjęciowej
Albinoski w pięknej sesji zdjęciowej
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza