Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Lamitrin - charakterystyka, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane

Lamitrin to lek, który znalazł zastosowanie w leczeniu częściowych i uogólnionych napadów toniczno-klonicznych u pacjentów z epilepsją. Wśród innych wskazań do stosowania leku Lamitrin wymienić należy napady towarzyszące zespołowi Lennoxa-Gastauta. Substancją czynną zawartą w tabletkach Lamitrin jest lamotrygina, organiczna substancja lecznicza występująca w wielu środkach przeciwpadaczkowych. Lamotrygina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy pacjenta i jest stabilizatorem nastroju. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tabletek Lamitrin? Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Co to jest Lamitrin?

Lamitrin to lek wydawany na receptę, dostępny w formie doustnych tabletek. W jego składzie znajduje się substancja czynna o nazwie lamotrygina. Lamotrygina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy pacjenta i przeciwdziała występowaniu drgawek, z tego względu stosowana jest w leczeniu padaczki.

Na rynku dostępne są następujące warianty leku Lamitrin:

  • Lamitrin 25 miligramów (w jednym opakowaniu znajduje się 30 tabletek leku, a każda z tabletek zawiera 25 miligramów lamotryginy),
  • Lamitrin 50 miligramów (w jednym opakowaniu produktu leczniczego znajduje się 30 tabletek, a każda z tabletek zawiera 50 miligramów lamotryginy),
  • Lamitrin 100 miligramów (jedno opakowanie zawiera 100 tabletek, a z nich zawiera w swoim składzie 100 miligramów lamotryginy).

2. Wskazania do stosowania leku Lamitrin

Wskazaniami do stosowania leku Lamitrin są napady częściowe, a także uogólnione, w tym napady toniczno-kloniczne u chorych na padaczkę. W wyżej wymienionych przypadkach lek Lamitrin wykorzystywany jest w leczeniu skojarzonym.

Kolejnym wskazaniem do stosowania tego środka farmaceutycznego są napady towarzyszące zespołowi Lennoxa-Gastauta. W przebiegu tej choroby tabletki Lamitrin mogą być stosowane zarówno w leczeniu skojarzonym, jak i podawane w formie pierwszego leku przeciwpadaczkowego. Oprócz tego, lek znajduje zastosowanie w leczeniu typowych napadów nieświadomości.

Lek Lamitrin przeciwdziała epizodom depresji u osób dotkniętych zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi typu I.

Lekarze nie zalecają stosować tego środka farmaceutycznego jako doraźnego środka terapeutycznego w przypadku depresji czy epizodów maniakalnych.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Dawkowanie leku Lamitrin

Dawkowanie Cyclonamine ustala lekarz prowadzący w oparciu o rodzaj choroby oraz stan zdrowia pacjenta. Środka farmaceutycznego nie powinny przyjmować dzieci poniżej drugiego roku życia.

4. Przeciwwskazania

Leku Lamitrin nie należy stosować u pacjentów uczulonych na substancję czynną preparatu, tzn. lamotryginę. Innym przeciwwskazaniem do stosowania tabletek Lamitrin jest nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji pomocznicych leku.

Środka farmaceutycznego o nazwie Lamitrin nie powinni stosować także pacjenci borykający się z zaburzeniami wątroby i niewydolnością nerek, pacjenci przyjmujące inne środki przeciwdrgawkowe. Nie zaleca się również stosowania leku Lamitrin przy jednoczesnym przyjmowaniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych.

Po lek Lamitrin nie powinny sięgać kobiety ciężarne, kobiety planujące w najbliższym czasie potomstwo, a także matki karmiące piersią. Lek może przenikać do łożyska, a także do pokarmu i wywierać negatywny na stan zdrowia malucha.

Zobacz także:

5. Działania niepożądane leku Lamitrin

Lamitrin wykazuje działanie lecznicze, jednak w przypadku niektórych pacjentów, może również wywoływać działania niepożądane. Stosowanie Lamitrinu może powodować u niektórych: ból i zawroty głowy, problemy z zasypianiem, nerwowość, ospałość, zmęczenie, biegunki, nudności, wymioty, zaburzenia koncentracji i pamięci. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych działań niepożądanych należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza