Trwa ładowanie...

Lalka Momo zachęca do samobójstwa. Kolejny "niebieski wieloryb"?

Momo, postać o wielkich wytrzeszczonych oczach i groteskowym uśmiechu, przypomina upiorną lalkę. Momo funkcjonuje w aplikacji WhatsApp. Dodając w komunikatorze do swoich kontaktów Momo, zaczynamy z demoniczną lalką groźną grę. Ostrzegamy rodziców.

1. Kim jest Momo?

Momo wysyła użytkownikom komunikatora WhatsApp wiadomości – wyzwania. Zachęca do określonych działań. Zazwyczaj prezentuje treści epatujące agresją i przemocą. Konsekwentnie przesyła pogróżki, jeśli zadania nie są realizowane. Na końcu gry jest wielka kulminacja, czyli zachęta do popełnienia samobójstwa.

Wizerunek laleczki Momo zaczerpnięto z budzącej kontrowersje twórczości artystycznej japońskiego lalkarza Midori Hayashi. Jego prace to budzące niepokój lalki z deformacjami, wypatroszone lub okaleczone. Mimo turpistycznej stylistyki, artysta odcina się od internetowej ”zabawy” z Momo.

Zobacz film

Midori Hayashi tworzy lalki będące inspiracją dla postaci Momo
Midori Hayashi tworzy lalki będące inspiracją dla postaci Momo (www.facebook.com/midori.hayashi.716)

2. Samobójcza zabawa z laleczką

Lalka zbiera już swoje żniwo w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Argentynie. W Europie zachodniej zainteresowani Momo są młodzi Niemcy i Francuzi. Śmierć 12-latki w Argentynie według policji jest efektem tej diabolicznej gry. Wiadomo, że dziewczynka zamieszczała w internecie relacje wideo z realizacji wyzwań otrzymywanych od przerażającej lalki.

Laleczka Momo może zachęcać do samobójstwa
Laleczka Momo może zachęcać do samobójstwa (youtube.com)

3. Slenderman

Historia lubi się powtarzać. Kilka lat temu podobna gra "Slenderman", której bohaterem była pozbawiona twarzy postać w czerni, doprowadziła do autodestrukcyjnych i agresywnych zachowań u młodzieży. 15-letnią dziewczynę z Wisconsin oskarżono o próbę zabójstwa koleżanki, która tylko cudem uszła śmierci, po otrzymaniu 19 ciosów nożem. Sprawczyni otrzymała surowy wyrok, ma spędzić 40 lat w szpitalu dla umysłowo chorych.

Zobacz też: Moje dziecko się samookalecza, co zrobić?

4. Niebieski wieloryb

Niedawno rodzice i nauczyciele byli uczulani, aby zwracać uwagę, czy młodzi ludzie nie bawią się w ”niebieskiego wieloryba”. Ta pseudozabawa również miała zachęcać dzieci do popełniania samookaleczeń oraz samobójstw. Niektórzy zarzucali mediom sztuczne nadmuchiwanie problemu i tym samym zachęcanie młodzieży do destrukcyjnych zachowań.

Zobacz też: Naukowcy są krok bliżej wynalezienia leku, który zapobiega samobójstwom

5. Nie podejmuj wyzwania

Policja w krajach, gdzie gra już trwa, zachęca do prewencji. Apeluje, aby wystrzegać się dodawania nieznanych użytkowników w aplikacji. Rodzice powinni uważniej przyjrzeć się nastolatkom i ich kontaktom.

Doświadczenie uczy, że nie można tych ostrzeżeń lekceważyć. Warto zweryfikować internetową aktywność dziecka i pilnować, żeby nie bawiło się z laleczką Momo.

Niekórzy użytkownicy uważają, że lalka Momo to tylko kampania marketingowa, którą prowadzi WhatsApp. Miejmy nadzieję, że tak właśnie jest.

Zobacz też: Jak postępować z osobą, która chce popełnić samobójstwo?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza