Trwa ładowanie...

Laktacja – odruch prolaktynowy i oksytocynowy

Laktacja jest wynikiem prawidłowej niezaburzonej pracy gruczołu piersiowego. Ilość wytworzonego mleka nie jest zależna od jego wielkości. Gruczoł piersiowy to 9 stożkowych płatów, które z kolei są zbudowane z mniejszych płatów, które składają się z pęcherzyków mlecznych. Właśnie z tych pęcherzyków mlecznych odbywa się laktacja. Natomiast pęcherzyki mleczne zbudowane są z nabłonka wydzielniczego, który jest otoczony komórkami mięśniowymi.

spis treści

1. Laktacja – odruch prolaktynowy

Laktacja to kilka odruchów, które składają się na cały układ. Pierwszy odruch, od którego rozpoczyna się laktacja to odruch wytwarzania pokarmu. Ssąc pierś dziecko pobudza zakończenia nerwów czuciowych, które są ulokowane na skórze otoczki i brodawki. Wytwarzane bodźce są przekazywane do podwzgórza, a później do przysadki mózgowej, w której produkowana jest prolaktyna, dzięki której wytwarzany jest pokarm. Ten odruch, od którego rozpoczyna się cała laktacja to inaczej odruch prolaktynowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak pobudzić latkację?"

Laktacja, czyli odruch wytwarzania pokarmu jest pobudzany przez częste i przede wszystkim właściwe ssanie. Niestety laktacja może przebiegać nieprawidłowo i wtedy dochodzi do sytuacji, kiedy odruch wytwarzania jest zaburzony. Powodem, dla którego laktacja jest niewłaściwa może być dla przykładu dopajanie, dokarmianie czy podawanie smoczka.

Poznaj prawdę na temat karmienia butelką
Poznaj prawdę na temat karmienia butelką [10 zdjęć]

Twoje dziecko może wysyłać sygnały, które butelki lubi najbardziej. Warto jednak rozważyć kilka rzeczy

zobacz galerię

Prawidłowo przebiegająca laktacja to przepływ pokarmu przewodami mlecznymi do samego szczytu brodawki piersiowej. Według ostatnich badań nie istnieje coś takiego jak zatoki mleczne, w których miałby być gromadzony pokarm. Przewody mleczne tworzą sieć rozgałęzień, które transportują mleko, dodatkowo mogą zwiększyć znacznie swoją średnicę, po to, aby dopasować się do większej ilości płynącego pokarmu.

2. Laktacja – odruch oksytocynowy

Kolejny odruch to odruch wypływu pokarmu albo inaczej odruch oksytocynowy. Odruch ten powoduje wypływ mleka z piersi, co jest wynikiem pracy tylnego płata przysadki mózgowej.

Odruch wypływu pokarmu może być zaburzony i wtedy laktacja nie będzie przebiegała właściwie. Lekarze, pielęgniarki położne zgodnie twierdzą, że cała laktacja przebiega prawidłowo jeśli dziecko jest właściwie przystawione do piersi, a tym samym prawidłowo ją ssie.

Zatem jak należy przystawić dziecko do piersi, aby laktacja przebiegała prawidłowo? Przede wszystkim brodawka powinna szczelnie wypełniać usta malucha i musi sięgać do granicy podniebienia twardego i miękkiego. Natomiast język obejmuje pierś od dołu i zakrywa dolne dziąsła.

To też warto wiedzieć

Oczywiście może dojść do sytuacji, że laktacja na tym etapie może być również zaburzona. Według położnych problem najczęściej stanowi niewłaściwy uchwyt piersi i dlatego ssanie będzie niewłaściwe, a drugą przyczyną może być podawanie smoczka. Laktacja jest też uzależniona od właściwej diety kobiety karmiącej piersią, jakości, wartości odżywczych zawartych w pokarmach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza