Trwa ładowanie...

Łagodzenie bólu porodowego

Istnieją różne sposoby na łagodzenie bólu porodowego. Niektóre z nich to metody naturalne, jak choćby masaż czy ciepły prysznic, a są też takie, które wiążą się z interwencją lekarza. Czasami wystarczy wygodna pozycja do porodu, aby lepiej znosić skurcze porodowe. Odpowiednie techniki oddychania, których można się nauczyć w ramach szkoły rodzenia są również bardzo pomocne. Jeśli nic nie pomoże, zawsze pozostaje znieczulenie zewnątrzoponowe, które niestety nie jest dostępne w wielu polskich szpitalach, a jeśli jest, to trzeba za nie płacić.

spis treści

1. Naturalne sposoby walki z bólem porodowym

Ból porodowy w pierwszej fazie porodu wynika ze skurczów macicy, nacisku główki dziecka na szyjkę macicy oraz rozwierania się kanału szyjki macicy. W kolejnym etapie wywołuje go rozciąganie mięśni powięzi miednicy oraz skóry krocza. Ból pleców to z kolei wynik ucisku na nerwy.

Zobacz film: "Zmniejszanie bólu porodowego - masaż pleców"

Niektóre kobiety dobrze znoszą ból porodowy i nie potrzebują interwencji farmakologicznej.

Łagodzenie bólu porodowego: oddychanie, relaks, poród rodzinny
Łagodzenie bólu porodowego: oddychanie, relaks, poród rodzinny

Obecność bólu porodowego to sygnał dla matki, że niedługo przyjdzie na świat jej długo oczekiwane maleństwo.

zobacz galerię

Są jednak i takie, u których ból prowadzi do wyczerpania, działa również niekorzystnie na układ krążenia i układ oddechowy.

Aby zminimalizować bóle porodowe, należy stosować się do poniższych zaleceń:

 • wygodna pozycja – ułożenie się w odpowiedniej pozycji pomaga wytrzymać ból w czasie skurczu. W pierwszym okresie porodu kobieta powinna także spacerować i często zmieniać pozycję. Ruch poprawia krążenie i przyspiesza rozwieranie szyjki;
 • ciepły prysznic – ciepła woda rozluźnia mięśnie i relaksuje, dzięki czemu skurcze są mniej bolesne;
 • prawidłowe oddychanie – nie bez powodu poświęca się temu zagadnieniu dużo czasu w szkołach rodzenia. Oddychając spokojnie i głęboko, kobieta zapewnia odpowiednią ilość tlenu sobie i dziecku;
 • masaż – rozluźnia i relaksuje. Jeśli wykonuje go bliska osoba, daje także poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza stres.

2. Znieczulenie zewnątrzoponowe

W szpitalach można się spotkać z kilkoma metodami łagodzenia bólu porodowego. Najpopularniejszym jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Ma ono mnóstwo zalet, choć oczywiście, jak wszystko na tym świecie, nie jest pozbawione wad.

Zalety ZZO:

 • kobieta zachowuje pełną przytomność i może świadomie uczestniczyć w porodzie,
 • ZZO zmniejsza ból możliwie najmniejszą dawką leku, możliwa jest modyfikacja stopnia znieczulenia,
 • nie trzeba pozostawać w łóżku w pierwszym okresie porodu. Konieczne jest to jedynie przez pierwsze 20 minut po założeniu cewnika,
 • działa również po porodzie.

Wady ZZO:

 • w wielu szpitalach za znieczulenie zewnątrzoponowe trzeba płacić,
 • może wydłużyć okres porodu poprzez osłabienie czynności skurczowej macicy,
 • może powodować spadki ciśnienia i bóle głowy,
 • trzeba podjąć decyzję o znieczuleniu zanim rozwarcie będzie miało 7-8 cm, później jest to już niemożliwe,
 • u 1 na 200 tysięcy przypadków występuje krwiak zewnątrzoponowy z porażeniem kończyn.

Aby zapobiec spadkowi ciśnienia, przed zabiegiem podaje się dożylnie 2 litry płynów. Następnie kobietę układa się na boku, z kolanami podciągniętymi do brody. Okolicę lędźwiową dezynfekuje się i znieczula. Anestezjolog wprowadza igłę do przestrzeni zewnątrzoponowej, a przez jej środek wpuszcza cieniutki cewnik, który jest później przymocowywany do skóry. Igła zostaje wyjęta natychmiast, natomiast giętką rureczkę usuwa się kilkanaście godzin po porodzie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Indukcja porodu
Łagodzenie bólu porodowego
Łagodzenie bólu porodowego (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza