Trwa ładowanie...

Lactulosum – działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Zaparcia są często niekiedy bardzo dużym problemem. Aby pozbyć się zaparć warto stosować dietę na zaparcia bogatą w błonnik. Można wspomóc się także farmakologicznie korzystając np. z syropu Lactulosum.

Zobacz film: "Od ponad dwóch lat cierpi na zaparcia. Czy to rak?"

spis treści

1. Lactulosum – działanie

Substanćją czynną syropu Lactulosum jest laktuloza. 15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy. Pozostałe składniki leku Lactulosum to: kwas cytrynowy jednowodny, aromat mangora płynny, woda oczyszczona.

Syrop Lactulosum jest stosowany w objawowym leczeniu przewlekłych zaparć. Cena syropu Lactulosum to ok 12 zł za 200ml.

2. Lactulosum – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania do stosowania leku Lactulosum to leczenie przewlekłych zaparć, przewlekłej niewydolności wątroby, podczas której w organizmie jest większe stężenie amoniaku we krwi.

Zaparcie - zdjęcie rentgenowskie
Zaparcie - zdjęcie rentgenowskie

Na zdjęciu widoczne miejsce niedrożności jelit.

zobacz galerię

3. Lactulosum – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania leku Lactulosum to uczulenie na składniki syropu, niedrożność jelit oraz galaktozemia.

4. Lactulosum – dawkowanie

Syrop Lactulosum stosuje się doustnie. Dorośli przy przewlekłych zaparciach stosują 30-45 ml przed śniadaniem lub po 15 ml 3 razy na dobę przed posiłkiem. Po uzyskaniu efektu można stosować 15 ml syropu Lactulosum na czczo.

Pacjenci chorzy na niewydolność wątroby powinni przyjmować preparat Lactulosum w 4-6 dawkach na dobę (łącznie 100-180 ml).

Lek Lactulosum jest bezpieczny dla dzieci i można podawać go już niemowlętom (dawka początkowa syropu Lactulosum 2,5 ml/doba). Dzieciom do lat 3 powinno się na początku podawać 5ml na dobę. Dzieciom powyżej 3 roku życia podaje się początkowo 15 ml dziennie. Po 3 dniach dawkę można zwiększyć, aby uzyskać prawidłowe wypróżnianie. Syrop Lactulosum można rozcieńczyć z wodą lub sokiem owocowym.

5. Lactulosum – skutki uboczne

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Lactulosum to bóle brzucha, nudności, biegunka oraz wzdęcia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza