Trwa ładowanie...

Kwasy omega-3 mogą pomagać w leczeniu nowotworów. Są wyniki eksperymentu

Przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 wspomaga immunoterapię nowotworów oraz leczenie przeciwzapalne - pokazały eksperymenty naukowców. - Suplementacja ma potencjał, aby znacząco poprawić działanie immunoterapii i innych leków przeciwnowotworowych - twierdzą badacze z Harvard Medical School.

spis treści

1. Potężne narzędzie w walce z rakiem

Terapie immunologiczne, które wykorzystują układ odpornościowy do walki z nowotworami, rewolucjonizują onkologię, jednak nie u każdego pacjenta działają - zwracają uwagę badacze z Harvard Medical School. Prawdopodobnie można je jednak usprawnić w bardzo prosty sposób.

Zobacz film: "Rak pęcherza moczowego - podstępny nowotwór"

Ryby morskie są źródłem kwasów omega-3
Ryby morskie są źródłem kwasów omega-3 (Getty Images)

- Zabiegi dietetyczne mogą stanowić potężne narzędzie, ponieważ są relatywnie proste i niedrogie - twierdzi Abigail Kelly, współautorka badania przedstawionego w czasie konferencji Experimental Biology 2022, organizowanej przez American Society for Investigative Pathology.

2. Kwasy omega-3 obniżają ryzyko wystąpienia nowotworu

- Uzyskane przez nas wyniki pokazują, że suplementacja kwasami omega-3 ma potencjał, aby znacząco poprawić działanie immunoterapii i innych leków przeciwnowotworowych w klinicznych zastosowaniach - zaznacza Kelly.

Już wcześniej badania sugerowały, że kwasy omega-3 mogą obniżać ryzyko powstania raka, podczas gdy nadmiar kwasów omega-6 może chorobie sprzyjać.

Kwasy omega-3 można znaleźć np. w morskich rybach, a omega-6 np. w mięsie, jajach czy nasionach. Badacze hodowali myszy z nowotworami na zwykłej diecie lub wzbogaconej w kwasy omega-3 albo omega-6. Zwierzęta przechodziły następnie immunoterapię, terapię obniżającą stany zapalne lub oba rodzaje leczenia jednocześnie.

3. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Jak się okazało, kwasy omega-3 blokowały wzrost guzów u myszy poddawanych immunoterapii, terapii redukującej zapalenia i leczeniu łącznemu. Natomiast u myszy leczonych immunoterapią niektóre guzy rosły szybciej, jeśli zwierzęta spożywały kwasy omega-6.

U gryzoni leczonych terapią łączoną i karmionych paszą z kwasami omega-3, wzrost guzów był hamowany nawet o 67 proc. w porównaniu do zwierząt karmionych normalnie i niepoddawanych leczeniu.

4. Połączone terapie dają najlepsze efekty

Obliczenia badaczy wskazują, że dieta i terapia działają synergistycznie, tzn. ich łączne działanie jest silniejsze, niż wynikałoby to ze zwykłego dodawania.

“Po raz pierwszy zademonstrowaliśmy, że kombinacja immunoterapii i leczenia przeciwzapalnego była bardziej skuteczna, kiedy myszy były karmione dietą bogatą w kwasy omega-3" - donoszą badacze.

- To bardzo obiecujące wyniki, ponieważ suplementację diety można łatwo wprowadzić u pacjentów z nowotworami i można ją włączyć u chorych już leczonych immunoterapią” - podkreśla Abigail Kelly.

Autorzy odkrycia prowadzą już kolejne badania na zwierzętach oraz ludzkich komórkach i tkankach, w celu poznania mechanizmów stojących za zanotowanymi wynikami.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza