Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Kwas zoledronowy a ryzyko nawrotów raka piersi

Badania wykazały, że kwas zoledronowy w połączeniu z chemioterapią zmniejsza ryzyko nawrotów raka piersi u kobiet po menopauzie. Naukowcy są zdania, że przeprowadzone testy mogą dostarczyć wielu informacji na temat mechanizmów nawrotów raka i pomóc w opracowaniu nowych metod opieki nad chorymi.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Badania nad zastosowaniem kwasu zoledronowego

Kwas zoledronowy należy do grupy bisfosfonianów – leków stosowanych głównie w leczeniu osteoporozy. Leki te są podawane również pacjentom chorym na raka, by uchronić ich przed typowymi dla wtórnego raka kości objawami takimi jak ból i osłabienie kości.

Już wcześniejsze badania sugerowały, że kwas zoledronowy może mieć również działanie antyrakowe i wspomagające chemioterapię, dlatego brytyjscy naukowcy zdecydowali się na przeprowadzenie próby klinicznej. Uczestniczyło w niej 3,360 kobiet z rakiem piersi w drugim lub trzecim stadium zaawansowania. Kobiety poddano chemioterapii oraz terapii endokrynnej, przy czym przypadkowo wybranym uczestniczkom badania podawano również kwas zoledronowy. Wyniki nie były jednak zadowalające – nie odnotowano bowiem żadnych wymiernych efektów podawania kwasu zoledronowego.

Dogłębniejsza analiza danych wykazała jednak, że w przypadku kobiet, które przeszły menopauzę pięć lub więcej lat wcześniej przeżywalność wynosiła 85% w grupie przyjmującej kwas zoledronowy i 79% wśród pozostałych kobiet bez względu na stadium zaawansowania choroby. Naukowcy podkreślają, że wzrost przeżywalności jest niewielki, ale znaczący, może bowiem przyczynić się do zmian w leczeniu kobiet chorych na raka, które przeszły menopauzę. Wyniki badań rzucają nowe światło również na rolę kości w rozwoju choroby. Wiele wskazuje na to, że szpik kostny jest miejscem przechowywania komórek rakowych, które mogą aktywować się nawet po wielu latach uśpienia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza