Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kwas acetylosalicylowy w profilaktyce raka trzustki

Najnowsze wyniki badań wskazują, iż regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego przynajmniej raz w miesiącu wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka trzustki...

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"

spis treści

1. Badanie działania kwasu acetylosalicylowego

Naukowcy z Mayo Clinic przeprowadzili analizę danych 904 pacjentów z udokumentowanym rakiem trzustki i porównali je z danymi od 1224 osób zdrowych. Wszyscy uczestnicy badania mieli przynajmniej 55 lat i wypełnili kwestionariusze, w których udzielili odpowiedzi na pytania o przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

2. Wyniki badania nad kwasem salicylowym

Okazało się, że u osób, które przynajmniej raz w miesiącu przyjmowały kwas acetylosalicylowy ryzyko rozwoju raka trzustki było o 26% niższe niż u osób, które leku tego nie stosowały regularnie. Z kolei szanse na zapadnięcie na tą chorobę u osób przyjmujących niskie dawki tego farmaceutyku w ramach profilaktyki chorób serca były niższe o 35%. Podobnych rezultatów nie uzyskano w przypadku żadnych innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Naukowcy podkreślają jednak, iż wyniki ich badań nie są podstawą do rozpoczęcia regularnego przyjmowania kwasu acetylosalicylowego. Lek ten może wywoływać pewne efekty uboczne, dlatego też stosowanie go należy skonsultować z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza