Trwa ładowanie...

Kurza ślepota – objawy, przyczyny, korekta

Czym jest kurza ślepota? Jest to wada wzroku, której inna nazwa brzmi ślepota zmierzchowa i jest to schorzenie, które powoduje problemy z widzeniem po zmroku. Kurza ślepota zaburza również widzenie w źle oświetlonym pomieszczeniu. Czym jest spowodowana kurza ślepota? Choroba jest spowodowana upośledzeniem pręcików, czyli elementu siatkówki oka. W pręcikach znajduje się pigment, który odpowiada za widzenie po zmroku i jeśli pręcik jest uszkodzony to automatycznie zaburzone jest widzenie po zmroku.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Objawy kurzej ślepoty

Kurza ślepota jest to pełne upośledzenie prawidłowego widzenia po zapadnięciu wzroku. Co to oznacza? To oznacza, że kurza ślepota powoduje brak ostrości widzenia. Jest to choroba bardzo szybko postępująca chory nawet z dnia na dzień zauważa, że widzenie, ostrość staje się znacznie gorsza. Oprócz tego, że zaburzony zostaje proces widzenia to inne objawy, które daje kurza ślepota to suchość gałki ocznej, która powoduje podrażnienie oka. Jeżeli krza ślepota jest spowodowana niedoborem witaminy A to pojawiają się również objawy z tym związane.

Kurza ślepota diagnozowana jest w trakcie specjalistycznych badań okulistycznych
Kurza ślepota diagnozowana jest w trakcie specjalistycznych badań okulistycznych

2. Przyczyny kurzej ślepoty

Kurza ślepota jest schorzeniem, które może być wrodzone. W takim układzie kurza ślepota stanowi objaw stacjonarnej wrodzonej ślepoty nocnej, czyli zaburzenia widzenia po zmierzchu już od wieku niemowlęcego. Kurza ślepota może stanowić objaw zwyrodnienia barwnikowego siatkówki. Jednak najczęstszą przyczyną ślepoty zmierzchowej jest intensywne rogowacenie rogówki i spojówki. Obie grupy schorzeń są spowodowane niedoborem witaminy A. Kurza ślepota bardzo często jest diagnozowana u osób chorych na anoreksję, bulimię, ale także niedożywionych czy z zaburzonym przyswajaniem. Kurza ślepota częściej pojawia się u osób nadużywających alkoholu. Czasem kurza ślepota jest schorzeniem, które występuje obok jaskry czy zaćmy.

To też warto wiedzieć

3. Nawilżanie oka

Przy niedoborze witaminy A pacjent dostaje stałą dawkę witaminy najczęściej w formie zastrzyku domięśniowego. Kurza ślepota wymaga stałego nawilżania oka. Niestety jeśli chodzi o rokowania to nie są one najlepsze w żadnym przypadku, ponieważ kurza ślepota jest nieodwracalna i postępująca. Pacjent powinien mieć także świadomość tego, że kurza ślepota może skutkować całkowitą utratą wzroku.

Jak dbać o oczy?
Jak dbać o oczy? [12 zdjęć]

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności....

zobacz galerię

Ponieważ kurza ślepota jest spowodowana w większości przypadków niedoborem witaminy A, dlatego w profilaktyce ważna jest właściwa dieta bogata w składniki zawierające witaminy,  czyli wszystkie produkty mleczne, jajka, ryby, a oprócz tego warzywa pod każdą postacią dla przykładu pomidory, marchew, czerwona papryka, szpinak.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza