Przejdź na WP

Kurcze cieplne mięśni

Kurcze cieplne mięśni są to mimowolne, nadmierne skurcze mięśni, powodujące często uczucie bólu. Powstają zazwyczaj na skutek nadmiernego wysiłku lub odwodnienia. Następuje wtedy nadmierna utraty elektrolitów (potasu, magnezu i wapnia). Kurcze pojawiają się nagle, najczęściej w mięśniach rąk i nóg. Aby do skurczów nie doszło, należy uzupełniać poziom elektrolitów – pić duże ilości wieloelektrolitowych napojów izotonicznych, a w przypadku ich braku – lekko osoloną wodę.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Przyczyny powstania kurczy cieplnych mięśni

Przyczyną, może być nadmierny wysiłek fizyczny, w trakcie, którego elektrolity wydalane są z organizmu wraz z dużą ilością potu. Kurcze cieplne mięśni mogą wystąpić podczas intensywnych ćwiczeń lub pracy w gorącym środowisku, a nawet mogą pojawić się kilka godzin później. Następuje odwodnienie organizmu. Wraz z wodą usuwane są z organizmu elektrolity – magnez, wapń, sód – niezbędne do prawidłowej pracy mięśni. Najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia kurczy cieplnych mięśni są osoby, które wykonują pracę lub działalność w ciepłym pomieszczeniu - zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych dni pracy nie jesteśmy przyzwyczajeni do środowiska pracy i wtedy też występują one często.

2. Objawy i leczenie kurczy cieplnych mięśni

Kurcze mięśni najczęściej występują w udach, łydkach i ramionach, ale mogą pojawić się w prawie każdym mięśniu. Objawiają się bardzo silnym bólem mięśni. Skurcze mięśni mogą być szczególnie uciążliwe w okresie ciąży, u pacjentów z zaburzeniami elektrolitowymi (hiponatremia) oraz u pacjentów poddawanych hemodializie.

W przypadku, gdy kurcze mięśni są łagodne i ustępują samoistnie do leczenie wystarczające będą maści lub tabletki doustne z lekami przeciwbólowymi dostępnymi jako OTC (bez recepty). Jeżeli natomiast objawiają się silnym, uciążliwym i długotrwałym bólem należy wybrać się do lekarza w celu ustalenia leczenia. Najczęściej przepisywanym lekiem przez lekarza w leczeniu skurczów mięśni jest siarczan chininy.

3. Pierwsza pomoc przy kurczach mięsni

Przede wszystkim należy delikatnie masować obszar, w którym pojawił się kurcz. Następnie rozciągnąć mięśnie powoli i delikatnie, do momentu, gdy nie będzie odczuwany ból. Należy zacząć poruszać nogą, w której pojawił się kurcz (chodzenie, skakanie), a następnie podnieść ją w górę. Następnie chwycić palcami i pociągnąć w górę w stronę kolana. Powinno być odczuwalne rozciągnięcie mięśni.

Należy również upewnić się, czy spożywana jest odpowiednia ilość płynów. Jeśli skurcze występują po wysiłku, zaleca się pić wodę lub napój sportowy lub sok do nawodnienia organizmu i przywrócenia równowagi elektrolitowej. Woda będzie wystarczająca do nawodnienia, jednakże, lepiej jest wybrać w takim wypadku napój sportowy zawierający elektrolity.

Zaleca się wziąć ciepłą kąpiel lub gorący prysznic czy też ogrzewanie miejsca kurczu przez 20 minut. Ciepło poprawia krążenie powierzchniowe i sprawia, że mięśnie są bardziej elastyczne. Można stosować także masaż lodem. Lód jest jak zarówno lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Masaż z lodu na powierzchni zaleca się wykonać nie dłużej niż dziesięć minut, do momentu aż powierzchnia będzie jasnoczerwona. Oznacza to, że komórki krwi powróciły do ogrzewania mięśni.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy