Trwa ładowanie...

Zespół Roszpunki. Lekarze odkryli kulę włosów w żołądku nastolatki

Ogromną kulę, która wypełniała żołądek, wykryli u 17-letniej dziewczyny lekarze z Queen's Medical Center w Nottingham w Wielkiej Brytanii. Nastolatka trafiła do szpitala po omdleniu, a badanie na oddziale ratunkowym wykazało obecność guza. Dalsza diagnostyka pokazała jednak, że kula w ciele dziewczyny składała się z włosów.

spis treści

1. Zespół Roszpunki niemal śmiertelny dla nastolatki. Włosy wypełniały cały żołądek

17-latka z Wielkiej Brytanii nie zgłaszała się wcześniej do lekarza, do szpitala trafiła dopiero po dwukrotnej utracie przytomności w krótkim czasie. Specjaliści chcieli wykluczyć uraz głowy, ale podczas badania wykryli w żołądku dziewczyny ogromny guz. Zmiana była umiejscowiona w górnej części brzucha. Dziewczyna przyznała, że cierpiała na okresowe dolegliwości bólowe, które pojawiały się w ciągu ostatnich 5 miesięcy. Ból nasilił się tuż przed wizytą w szpitalu i omdleniami.

Specjaliści ustalili, że 17-latka w swojej historii zdrowotnej miała informacje o występowaniu 2 zaburzeń psychicznych: trichotillomanii (kompulsywne patologiczne wyrywanie sobie włosów) oraz związanej z nią trichofagii (kompulsywne zjadanie włosów). Dlatego też podjęli decyzję o dalszej diagnostyce. Badanie tomografem komputerowym wykazało, że dziewczyna miała "rażąco rozdęty żołądek", a w środku niego znajdowała się zbita masa, lekarze zaobserwowali także rozdartą ścianę żołądka.

17-latka została natychmiast poddana pilnej operacji, ponieważ zbita kula włosów doprowadziła już do perforacji żołądka. Ponadto w jamie brzusznej młodej pacjentki zaczęły pojawiać się płyny.

"Wykonano laparotomię i gastrotomię, a pacjentka bez powikłań wyzdrowiała, a po przeglądzie psychiatrycznym została wypisana ze szpitala" - piszą w artykule poświęconemu temu konkretnemu przypadkowi specjaliści z Queen's Medical Center w Nottingham, którzy przeprowadzili badania i operację u nastolatki.

Kula włosów w żołądku nastolatki miała ogon o długości ok. 40 cm
Kula włosów w żołądku nastolatki miała ogon o długości ok. 40 cm (BMJ Case Reports 2021)

Lekarze podają, że kula włosów została usunięta z ciała nastolatki w całości. Miała długość 48 cm i całkowicie wypełniała żołądek. Dziewczyna została wypisana do domu po 7 dniach po operacji. Jej stan zdrowia poprawił się, nastolatka podjęła także leczenie psychologiczne.

2. Zespół Roszpunki - co to jest?

Po przebadaniu dziewczyny, lekarze stwierdzili, że nastolatka cierpi na tzw. zespół Roszpunki. W przebiegu tego schorzenia pacjent wyrywa i zjada własne włosy, wskutek czego dochodzi do niedrożności jelit lub nieżytu żołądka. Masę splątanych włosów, jaka gromadzi się wtedy w żołądku, specjaliści nazywają trichobezoarem. Ogon takiej kuli może sięgać aż do jelita cienkiego.

Trichotillomania jest chorobą bardzo rzadką. Eksperci podają, że w pewnym momencie swojego życia doświadcza jej jedynie ok. 3 proc. ludzi na świecie. Tylko ok. 10-30 proc. pacjentów z tym zaburzeniem cierpi również na trichofagię. Natomiast tylko u ok. 1 proc. chorych na oba schorzenia dochodzi do powstawania splątanych mas w układzie pokarmowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza