Trwa ładowanie...

Kuchnia indyjska nie dla cukrzyka

Orientalne dania nie służą diabetykom. Kurkuma, podstawowy składnik kuchni indyjskiej, nasila działanie leków przeciwcukrzycowych.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Po zjedzeniu dania obficie przyprawionego kurkumą dojść może do gwałtownego spadku poziomu glukozy we krwi. A to grozi hipoglikemią.

Hipoglikemia może być wywołana przyjęciem zbyt dużej dawki leku hipoglikemizującego (np. insuliny) w stosunku do podaży pokarmów i wysiłku fizycznego.

Objawy hipoglikemii to:

 • nudności,
 • ból głowy,
 • intensywne pocenie się,
 • kołatanie serca,
 • głód,
 • drżenie,
 • senność,
 • trudności w mówieniu,
 • zaburzenia widzenia,
 • śpiączka.

Kurkuma sama w sobie jest nie tylko przyprawą bardzo charakterystyczną, wyrazistą w smaku, ale też wykazuje działanie lecznicze. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Medycyny i Neurofizjologii w Julich dowiedli, że kurkuma ma zdolność regeneracji komórek nerwowych w mózgu. Ar-tumeron, związek w niej zawarty, pobudza ich namnażanie oraz różnicowanie.

Być może w przyszłości opracowane zostaną leki na bazie tej substancji, które stosować będzie można w leczeniu udaru mózgu lub choroby Alzheimera.

W kurkumie znajduje się ponadto kurkumina, która nie tylko jest naturalną substancją barwiącą, ale też wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniajace. Jest szansa, że za kilka lat z powodzeniem stosować się ją będzie w leczeniu chorób nowotworowych, tj. rak skóry, rak żołądka, rak trzustki.

Kurkuma ma ponadto działanie żółciopędne. Pobudza wydzielanie enzymów trzustkowych, a ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne (niszczy m.in. H. pylori). Ta żółta przyprawa  działa również rozkurczająco.

Badacze z Oregon State University (USA) oraz uniwersytetu w Kopenhadze (Dania) dowiedli ponadto, że kurkuma skutecznie poprawia odporność. Wszystko za sprawą jej zdolności do podnoszenia poziomu katelicydyny, peptydu który wykazuje działanie bakteriobójcze wobec szerokiej gamy drobnoustrojów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza