Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kuchnia indyjska nie dla cukrzyka

Orientalne dania nie służą diabetykom. Kurkuma, podstawowy składnik kuchni indyjskiej, nasila działanie leków przeciwcukrzycowych.

Zobacz film: "Owoce i warzywa a cukrzyca"

Po zjedzeniu dania obficie przyprawionego kurkumą dojść może do gwałtownego spadku poziomu glukozy we krwi. A to grozi hipoglikemią.

Hipoglikemia może być wywołana przyjęciem zbyt dużej dawki leku hipoglikemizującego (np. insuliny) w stosunku do podaży pokarmów i wysiłku fizycznego.

Objawy hipoglikemii to:

 • nudności,
 • ból głowy,
 • intensywne pocenie się,
 • kołatanie serca,
 • głód,
 • drżenie,
 • senność,
 • trudności w mówieniu,
 • zaburzenia widzenia,
 • śpiączka.

Kurkuma sama w sobie jest nie tylko przyprawą bardzo charakterystyczną, wyrazistą w smaku, ale też wykazuje działanie lecznicze. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Medycyny i Neurofizjologii w Julich dowiedli, że kurkuma ma zdolność regeneracji komórek nerwowych w mózgu. Ar-tumeron, związek w niej zawarty, pobudza ich namnażanie oraz różnicowanie.

Być może w przyszłości opracowane zostaną leki na bazie tej substancji, które stosować będzie można w leczeniu udaru mózgu lub choroby Alzheimera.

W kurkumie znajduje się ponadto kurkumina, która nie tylko jest naturalną substancją barwiącą, ale też wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniajace. Jest szansa, że za kilka lat z powodzeniem stosować się ją będzie w leczeniu chorób nowotworowych, tj. rak skóry, rak żołądka, rak trzustki.

Kurkuma ma ponadto działanie żółciopędne. Pobudza wydzielanie enzymów trzustkowych, a ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne (niszczy m.in. H. pylori). Ta żółta przyprawa  działa również rozkurczająco.

Badacze z Oregon State University (USA) oraz uniwersytetu w Kopenhadze (Dania) dowiedli ponadto, że kurkuma skutecznie poprawia odporność. Wszystko za sprawą jej zdolności do podnoszenia poziomu katelicydyny, peptydu który wykazuje działanie bakteriobójcze wobec szerokiej gamy drobnoustrojów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza