Kto mieszka w naszych łóżkach?
Mimo że ich nie widać, drobnoustroje żyją z nami na co dzień. Wiele z nich bytuje w naszych pościelach, kocach i dywanach. Czy są groźne dla zdrowia?
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
W każdym łóżku znajduje się roztocze kurzu domowego, jeśli jednak nasza pościel nie jest regularnie zmieniania, a materac czyszczony – ich liczba może przekroczyć dwa miliony! Te mikroskopijnej wielkości pajęczaki żywią się martwymi komórkami naskórka. Znaleźć je można w kocach, zasłonach, dywanach, pluszowych zabawkach. Lubią ciepło i wilgoć. Sprzyja im duża wilgotność powietrza.
Niezwykle niebezpieczne są odchody roztocza kurzu domowego. Zawierają enzymy silnie alergizujące, które mogą powodować wysypki skórne, ból głowy, alergiczny nieżyt nosa i spojówek, atopowe zapalenie skóry.
Uważa się, że wywołują astmę i nasilają objawy alergii skórnych.
1. Jak pozbyć się niechcianych lokatorów?
Sposób na roztocza jest tylko jeden: regularne dbanie o czystość i porządek. W przypadku pościeli konieczna jest jej wymiana co najmniej raz na dwa tygodnie. By całkowicie wyeliminować roztocza, należy ją prać w wysokich temperaturach (powyżej 60°C). Podobnie kołdry, poduszki oraz koce.
Zimą należy je wietrzyć na świeżym powietrzu (mróz zabija roztocza). Dbać trzeba także o materac, czyszcząc go według zaleceń producenta. Co najmniej raz w tygodniu kurz należy usunąć ze wszystkich mebli, w tym z ramy łóżka.
Myjąc okno nie wolno zapominać o czyszczeniu karnisza i regularnym praniu firan oraz zasłon. By ograniczyć namnażanie się roztoczy nie wolno kłaść się spać z mokrymi włosami.
Roztocze kurzu domowego jest szczególnie niebezpieczne dla alergików. Ograniczyć trzeba ilość pluszowych zabawek (to również siedlisko pajęczaków), suszonych kwiatów i dywanów.
2. Nocne pogryzienia
Choć trudno w to wierzyć, w łóżku mieszkać może również pluskwa domowa. W ciągu jednej nocy może ugryźć człowieka nawet kilkaset razy, co objawia się uporczywym swędzeniem i drobnymi rankami (przypominają one ukąszenie komara).
Pluskwa domowa najczęściej zamieszkuje szczeliny i pęknięcia materaca. Jest trudna do wytępienia, bo jest to owad zdolny do hibernacji (może żyć w stanie uśpienia nawet przez kilka miesięcy).
By usunąć niechcianego lokatora ze swojej sypialni, konieczne będzie jej gruntowne posprzątanie odkurzaczem z cienką końcówką lub parowym urządzeniem czyszczącym. Jeśli pluskwa zadomowiła się w materacu, najlepiej jest go wymienić.
Pluskwę można przynieść do domu z akademika, hotelu lub pensjonatu. Owad ten przyczepia się bowiem do torby podróżnej i odzieży, wędrując w ten sposób wraz ze swoim nowym żywicielem.
3. Pozostali goście w łóżku
W łóżku można znaleźć również pleśń. Jej rozwojowi sprzyja ciepło i wilgoć. Kropidlaki mogą powodować grzybice stóp i płuc, jak również astmę oskrzelową. Wywołują ponadto aspergilozę, zakażenie egzogenne będące następstwem wdychania zarodników pleśni do zatok przynosowych i płuc.
Pleśń znaleźć można w starych materacach i tapczanach.
Spać z nami może również bakteria E.coli, która dla człowieka jest pożyteczna tylko wówczas, gdy znajduje się w jelicie grubym. Gdy je opuszcza, stanowi poważne zagrożenie. Jak się jednak okazuje, można ją znaleźć w pościeli. Jej rozprzestrzenianiu sprzyja brak higieny.
W naszym łóżku może być naprawdę tłoczno. Niestety, większość gości sami do swojej sypialnie zapraszamy. Wystarczy odpowiednio dbać o higienę ciała, a do tego regularnie sprzątać i wymieniać pościel, by pozbyć się niechcianych lokatorów.
Bytujące w naszym najbliższym otoczeniu pasożyty powodują nie tylko dyskomfort, ale i są groźne dla zdrowia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.