Trwa ładowanie...

Krzywa przegroda nosa – charakterystyka, objawy, leczenie

Krzywa przegroda nosa jest schorzeniem, które nie tylko znacznie utrudnia oddychanie, ale również jest powodem chronicznego kataru oraz nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Krzywa przegroda nosa znacznie obniża komfort życia. Pozbycie się tej dolegliwości jest możliwe dzięki zabiegowi operacyjnemu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Krzywa przegroda nosa niejednokrotnie jest przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych. Dlatego gdy lekarz zaleci konieczność wykonania zabiegu operacyjnego, należy go wykonać jak najszybciej.

spis treści

1. Krzywa przegroda nosa – charakterystyka

Przegroda nosa stanowi swego rodzaju rusztowanie, na którym opierają się miękkie tkanki nosa. Dzieli ona nos na dwie części, od jego czubka aż do samego gardła. Przeciętna długość przegrody nosa wynosi około dziesięciu centymetrów. Co ciekawe początkowa część przegrody nosa jest zbudowana z tkanki chrzęstnej, natomiast jej część dalsza z tkanki kostnej. Krzywa przegrody nosa może wystąpić w każdym jej miejscu i zazwyczaj nie wpływa ono na wygląd twarzy.

Chłopiec w trakcie badania laryngologicznego - wziernikowanie nosa.
Chłopiec w trakcie badania laryngologicznego - wziernikowanie nosa.

Do skrzywienia przegrody nosowej może dojść z wielu powodów. Jednym z najczęstszych przyczyn jest wada wrodzona. Jednak do skrzywienia przegrody nosa może też dojść także podczas porodu lub w wyniku urazu nosa.

2. Krzywa przegroda nosa – objawy

Krzywa przegroda nosa niesie ze sobą wiele zagrożeń i w żadnym wypadku nie można jej traktować jako błahej dolegliwości. Pierwsze objawy można zaobserwować już u małego dziecka podczas karmienia piersią. Gdy małe dziecko ma zdeformowaną przegrodę nosową, musi często przerywać ssanie w celu nabrania powietrza, często też zachłystuje się pokarmem.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Niektórzy twierdzą, że pomaga im ciepły kompres umieszczony na wysokości zatok. Daje on ukojenie, uśmierza...

zobacz galerię

Krzywa przegroda nosa objawia się zazwyczaj tym, że osoby z tą wadą oddychają przez usta. Jest to szczególnie widoczne podczas snu. Kolejnym symptomem towarzyszącym tej dolegliwości jest duży problem z oczyszczaniem nosa. Zalegająca wydzielina nie może zostać usunięta, w wyniku czego spływa do gardła i dopiero wtedy może zostać odkaszlnięta.

Zalegająca wydzielina bardzo często jest przyczyną nawracających infekcji zatok i gardła. Poza tym krzywa przegroda nosa może być powodem bólów głowy, problemów ze słuchem oraz węchem. Wada ta uniemożliwia również trenowania wielu dziedzin sportu, gdyż podczas wzmożonego wysiłku zaburza prawidłowe oddychanie.

Sprawdź, dlaczego przez cały czas masz zatkany nos
Sprawdź, dlaczego przez cały czas masz zatkany nos [5 zdjęć]

Przeziębienie, grypa czy alergie na pyłki i zwierzęta są częstymi przyczynami kataru. Jednak istnieje...

zobacz galerię

3. Krzywa przegroda nosa - leczenie

Korekta ustawienia przegrody nosowej może być wykonana podczas zabiegu operacyjnego. Zabieg operacyjny nie jest jednak zalecany w każdym wypadku. To specjalista laryngolog decyduje czy u konkretnego pacjenta jest to konieczne. Należy pamiętać, że krzywa przegroda nosowa może się kształtować aż do dwudziestego piątego roku życia. Z tego powodu wielu lekarzy jest zdania, że dopiero po tym czasie powinno się kwalifikować pacjentów do zabiegu by wykonać tylko jedyną operację korygującą. Zabieg wykonywany w przypadku krzywej przegrody nosa jest wykonywany klasyczna techniką i wiąże się on z kilkudniowym pobytem w szpitalu.

Następny artykuł: Opis zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.