Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Krztusiec a przeziębienie, grypa i COVID-19. Jak je odróżnić?

Choroby układu oddechowego bywają do siebie podobne. Ich objawy, zwłaszcza na początku, są do siebie zbliżone, co utrudnia postawienie diagnozy. A to jest kluczowe, by móc wrócić do zdrowia, ale też zatroszczyć się o innych.

spis treści

1. Kaszel

W dobie pandemii wiele chorób różnicowanych jest z COVID-19. To tej choroby obawiamy się ostatnio najbardziej. Musimy jednak pamiętać o tym, że inne wirusy i bakterie, niemniej groźne, nadal nam zagrażają. Niektóre z nich, np. Gram-ujemna pałeczka tlenowa Bordetella pertussis, która wywołuje krztusiec, przenosi się drogą kropelkową, a jedna chora osoba może zainfekować kilkanaście osób! Jak zatem odróżnić krztusiec od przeziębienia, grypy i COVID-19? Które z objawów są alarmujące? I czy można zapobiec chorobie?

Suchy, męczący kaszel to jeden z częściej występujących objawów COVID-19. Może też pojawić się w przebiegu grypy, natomiast rzadko towarzyszy przeziębieniu.

Trzeba jednak pamiętać, że kaszel, zwłaszcza długo się utrzymujący, powinien wzbudzić naszą czujność. Może bowiem być objawem krztuśca.

W przebiegu tej choroby kaszel jest męczący, zwłaszcza w nocy. Może być wyzwalany przez czynniki drażniące drogi oddechowe, np. kurz, zimne powietrze i nasilać się po wysiłku fizycznym. Utrzymuje się nawet kilkanaście tygodni, z czasem jednak łagodnieje.

2. Gorączka i stan podgorączkowy

W przypadku COVID-19 i grypy u dorosłych często pojawia się gorączka (powyżej 38,5°C). Może utrzymywać się przez kilka dni, powodując mocne osłabienie. W przebiegu przeziębienia temperatura ciała jest w normie lub jest lekko podwyższona. Podobnie jest w przypadku krztuśca.

3. Bóle głowy i mięśni

Są to dość charakterystyczne objawy grypy. Chorzy skarżą się, że wszystko ich boli i czują się źle. Brakuje im sił i energii. Co istotne, nic nie zapowiada choroby – ból głowy i mięśni pojawia się nagle i niemal od razu zmusza chorego do pozostania w łóżku. W przypadku COVID-19 jest podobnie, dlatego też choroba bywa często mylnie diagnozowana jako grypa. Rozstrzygający jest test, który potwierdzi, z jakim wirusem mamy do czynienia.

W przypadku przeziębienia ból głowy występuje bardzo rzadko, a jeśli się pojawia, nie jest zbyt intensywny. Najczęściej pozwala dalej funkcjonować bez większych ograniczeń. Mogą za to pojawić się bóle mięśni i uczucie ogólnego rozbicia. W przypadku krztuśca oba objawy najczęściej nie występują wcale.

4. Duszności

To jeden z charakterystycznych objawów COVID-19, który pozwala odróżnić tę chorobę od innych infekcji. W jej przebiegu mogą pojawić się problemy z oddychaniem, co stanowi wyraźny sygnał, ż potrzebna jest pomoc lekarska.

Warto też pamiętać, że duszność i bezdech mogą też być objawem krztuśca, zwłaszcza u noworodków i nieuodpornionych niemowląt. Kiedy zaobserwujemy je u swojej pociechy, należy niezwłocznie zgłosić do pediatry lub na SOR, zwłaszcza jeśli ktoś z najbliższego otoczenia dziecka zmaga się od jakiegoś czasu z kaszlem o nieznanej przyczynie.

Wielu z nas utraciło już ochronę poszczepienną na krztusiec, a nie przyjęło kolejnej dawki szczepienia. To błąd! Odporność poszczepienna utrzymuje się do 10 lat, po tym czasie konieczne jest zgłoszenie się po przypominającą dawkę szczepienia. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób starszych, młodych rodziców oraz osób, które chorują przewlekle.

Przyjęcie szczepionki pozwoli nam nie tylko ochronić swoje zdrowie, ale też zatroszczyć się o innych. To też gwarancja spokoju i łatwiejszy proces diagnostyczny w przypadku pojawienia się objawów infekcji górnych dróg oddechowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza