Trwa ładowanie...

Krwawiła po stosunku, ale nie chciano jej zrobić cytologii. To był objaw raka szyjki macicy

Młoda kobieta zgłosiła się do ginekologa z powodu krwawienia po współżyciu. Jednak odmówiono jej zrobienia cytologii i twierdzono, że to efekt stosowania antykoncepcji. Okazało się, że to był objaw raka szyjki macicy.

1. Krew po stosunku objawem raka

Maxine Smith obecnie ma 31 lat, jest mamą dwójki dzieci i do niedawna pracowała jako fryzjerka.

Kobieta zgłosiła się do lekarza w 2016 roku, skarżąc się na krwawienie po stosunku, ale odmówiono jej zrobienia cytologii. Powiedziano jej, że miała to badanie dwa lata wcześniej, a kolejne może zrobić za rok.

Zobacz film: "Kobieta zachorowała na raka języka"

Objawy raka zbagatelizowano u kobiety
Objawy raka zbagatelizowano u kobiety (Facebook)

Co więcej, twierdzono, że objawy powodują tabletki antykoncepcyjne. Zrezygnowana kobieta jeszcze kilka razy zgłaszała się z tym samym intymnym problemem, ale za każdym razem odsyłano ją z kwitkiem i twierdzono to samo.

Jednak w styczniu 2018 r. usłyszała straszną diagnozę. Dowiedziała się, że ma raka szyjki macicy, co wiązało się z wyniszczającą chemioterapią i histerektomią. Po tym leczeniu powiedziano, że nowotwór zniknął. Kobieta mimo to czuła, że coś jest nie tak z jej zdrowiem, bo krwawienie nadal nie dawało spokoju. Zbadano ją pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową, ale znowu z pominięciem wymazu z szyjki macicy.

Rak szyjki macicy to podstępna choroba
Rak szyjki macicy to podstępna choroba (Facebook)

Dopiero po przeprowadzce do innego miasta i wizycie u innych lekarzy zdiagnozowano u niej nowotwór stopnia trzeciego. Po zrobieniu cytologii i późniejszej biopsji stwierdzono na szyjce macicy guz o wielkości 3 cm. Okazało się, że rak się wznowił i rozprzestrzenił się na węzły chłonne i jelita.

Obecnie kobieta przechodzi chemioterapię i stara się jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi dziećmi. Wie, że ma niewiele czasu, zdaniem lekarzy zaledwie trzy lata. Teraz Maxine apeluje o to, by cytologia była badaniem robionym na żądanie. Jej zdaniem uratowałoby to życie jej i wielu kobietom na świecie.

2. Profilaktyka raka szyjki macicy

Tymczasem brytyjski National Screening Committee nie zaleca badań przesiewowych szyjki macicy osobom poniżej 25 roku życia, z racji tego, że rak szyjki macicy u kobiet w tym wieku jest niezmiernie rzadki. Zdaniem ekspertów, zmiany w szyjce macicy są u młodych kobiet dość częste i w większości przypadków ustępują same bez potrzeby leczenia.

Maxine walczy z nowotworem
Maxine walczy z nowotworem (Facebook)

Warto przypomnieć, że prawie wszystkie nowotwory szyjki macicy są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia przeciwko HPV są formą zapobiegania rakowi szyjki macicy. Dzięki nim nawet o połowę zmalała liczba zachorowań w krajach, w których są one powszechnie stosowane.

Natomiast badanie cytologiczne to szybka, tania i bezbolesna metoda profilaktyki raka szyjki macicy. W Polsce raz na trzy lata bezpłatnie mogą ją wykonać kobiety od 25 do 59 roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Maxine umiera na raka szyjki macicy
Maxine umiera na raka szyjki macicy (Facebook)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza