Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Krew z ucha – przyczyny, diagnozowanie i leczenie

Krew z ucha, pojawiająca się bez wyraźnej przyczyny, może wzbudzać niepokój, Podłoże tej dolegliwości może być związane z wieloma czynnikami, np. zapaleniem lub urazami. Najczęściej krwawienie z ucha nie jest obfite, lecz konsystencja oraz skład wydzieliny może wskazywać na konkretne schorzenia.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Przyczyny krwi z ucha

Wydzielina wydostająca się z ucha może występować w formie świeżej krwi z ucha lub zmieszanej z ropą. Jeśli z uszu wydostaje się obfita wydzielina pozbawiona krwi, może to świadczyć o wydostaniu się płynu mózgowo-rdzeniowego.

Jedną z najczęstszych przyczyn krwi z ucha są urazy. Do pojawienia się krwi z uszu może dojść na skutek skaleczenia błony bębenkowej lub skóry przewodu słuchowego w trakcienieodpowiedniego czyszczania ucha lub dostania się ciała do niego obcego. W niektórych poważniejszych wypadkach, krew z ucha może być wynikiem złamania kości skroniowej i rozerwania przewodu słuchowego i błony bębenkowej.

Bakteria wywołująca zapalenie ucha środkowego
Bakteria wywołująca zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego w początkowej fazie jest infekcją wirusową.

zobacz galerię

Inną przyczyną pojawienia się krwi z uszu są stany zapalne. Jeśli osoba cierpi na ostre zapalenie ucha, istnieje możliwość rozerwania błony bębenkowej oraz wycieku wydzieliny ropno-krwistej. Towarzyszy temu niezwykle intensywny ból ucha. W trakcie przewlekłego zapalenia ucha może dojść do powstania polipa lub ziarniny. Krew z ucha może również wywoływać ziarnina, czyli nowopowstała tkanka w procesie gojenia lub polip.

W niektórych przypadkach wyciek krwi z uszu może wskazywać na schorzenie związane z czyrakiem umiejscowionym w przewodzie słuchowym zewnętrznym. W tym przypadku może dojść do wycieku ropno-krwistej wydzieliny wskutek opróżniania się czyraka. Towarzyszy temu ból ucha, który jest bardzo silny. Krew z ucha może wskazywać na poważne dolegliwości organizmu, np. na histiocytozę, w wyniku której dochodzi do rozrastania oraz gromadzenia się komórek układu odpornościowego w tkankach i narządach. Może to doprowadzić do ich uszkodzenia i niewydolności.

Krew z ucha może mieć różne przyczyny, wymagające zdiagnozowania
Krew z ucha może mieć różne przyczyny, wymagające zdiagnozowania

2. Diagnozowanie krwi z ucha

W przypadku dolegliwości związanych z pojawieniem się krwi z ucha, wykonuje się otoskopię, która jest oceną wziernikową ucha. Może być ona przeprowadzona przez lekarza rodzinnego. Czasami istnieje konieczność użycia mikroskopu diagnostycznego oraz ssaka pozwalającego odessać zalegającą wydzielinę, co wykonuje otolaryngolog. Dzięki otoskopii możliwie jest określenie miejsca oraz przyczyny pojawienia się krwi z ucha (np. skaleczenie przewodu słuchowego, rozerwanie błony bębenkowe czy obecność polipa lub ziarniny).

To musisz wiedzieć

Ponadto, gdy dojdzie do pojawienia się krwi z uszu, konieczne jest też wykonanie ogólnego badania słuchu, aby ocenić stać ucha środkowego oraz wewnętrznego. W poważniejszych urazach, np. pęknięciu kości skroniowej zaleca się wykonanie badań radiologicznych (tomografii komputerowej). W przypadku wystąpienia krwi z ucha niezbędne jest określenie przyczyny tego zjawiska.

Krew z ucha, spowodowana urazem mechanicznym, może wymagać konsultacji z lekarzem, w celu określenia czy nie doszło do uszkodzenia błony bębenkowej. Nie zaleca się samodzielnego podjęcia terapii krwi z ucha (np. stosowania leków, kropli, maści). Jeżeli uraz spowodował uszkodzenie narządów wewnętrznych, konieczne jest zastosowanie się do zaleceń lekarza. Niewielkie skaleczenia przewodu słuchowego goją się samoistnie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Piotr Sawicki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza