Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kreatywność zwiększa poczucie szczęścia

Według nowego badania kluczem do szczęścia nie jest miłość, ani sukces finansowy, ale dosłownie nasze własne ręce. Podobno ludzie, którzy praktykują twórczą aktywność raz dziennie, bez względu na ich poziom umiejętności, są szczęśliwsi niż reszta z nietwórczych typów ludzi.

Według "The Huffington Post", badania wykazały, że po zaledwie 13 dniach, ochotnicy, którzy praktykowali twórcze hobby każdego dnia, wykazali wzrost dobrego samopoczucia i kreatywności. Zaobserwowano też znaczący wzrost energii następnego dnia.

Oprócz ogólnego wzrostu poczucia szczęścia i radości, twórcze zadania sprawiły również, że wolontariusze zgłaszali więcej radości z pracy lub związku, pomimo braku rzeczywistych zmian. To sugerowałoby, że coś tak prostego, jak ćwiczenie kreatywności, może spowodować wzrost odczuwania szczęścia we wszystkich aspektach swojego życia.

"Istnieje popularne w badaniach psychologicznych stwierdzenie, że kreatywność jest związana z funkcjonowaniem emocjonalnym" - mówi autor badania dr Tamlin S. Conner w oświadczeniu, wyjaśniając, w jaki sposób jej praca skupia się na tym, jak kreatywność poprawia samopoczucie, podczas gdy wcześniejsze badania skupiały się na sposobach ograniczania kreatywności przez pracę.

Kreatywne zadania sprawiają, że mamy więcej satysfakcji z życia i chęci do pracy
Kreatywne zadania sprawiają, że mamy więcej satysfakcji z życia i chęci do pracy (Shutterstock)

Na potrzeby badania Conner i jej zespół poprosili 658 wolontariuszy o prowadzenie dziennika, w którym mieli udokumentować, ile czasu spędzali na ćwiczeniach twórczych i emocjonalne zmiany, których doświadczyli, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Po 13 dniach psychologowie przeanalizowali to, co napisano jak rodzaj "spirali dobrego samopoczucia i kreatywności" u tych, którzy wykonywali codziennie zadania twórcze.

5 naturalnych sposobów na poprawę samopoczucia
5 naturalnych sposobów na poprawę samopoczucia [6 zdjęć]

Ile czasu obecnie spędzasz na łonie natury? W dzisiejszych czasach większość chwil spędzamy w czterech

zobacz galerię

Ponadto The Huffington Post dodał, że wolontariusze zostali także poproszeni o uszeregowanie swoich odpowiedzi na stwierdzenia, takie jak "Dzisiaj byłem zainteresowany i zaangażowany w moje codzienne zajęcia" i "Dzisiaj moje stosunki społeczne były wspierające i satysfakcjonujące".

Wyniki pokazały, że wykonywanie działalności twórczej było skorelowane ze wzrostem ogólnego szczęścia we wszystkich aspektach życia respondentów.

ZOBACZ TAKŻE:

Co więcej, raport nie precyzuje, czy jakiś szczególny rodzaj działalności twórczej był lepszy od drugiego, więc jest prawdopodobne, że robienie czegoś tak prostego, jak kolorowanie w kolorowankach dla dorosłych lub nauka gry na nowym instrumencie muzycznym, niezależnie od poziomu wiedzy, może wystarczyć, aby polepszyć nastrój na następny dzień.

Nie należy zapominać, że uczucie szczęścia można uzyskać w inny sposób. Jeśli chcemy czerpać satysfakcję z życia, powinniśmy się skupić na głównych czynnikach, które mają wpływ na nasze poczucie szczęścia.

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność
Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność [9 zdjęć]

Weź prysznic, pójdź na spacer lub przejedź się rowerem. Badania neurologiczne wykazały, że mózg często

zobacz galerię

Okazuje się bowiem, że często proste, codzienne czynności mogą nam dać dużo radości i poprawić nasze samopoczucie. Do takich czynności należy zarówno pomoc innym, jak i dbanie o siebie i swoje ciało. Ważne jest również docenianie tego, co wokół nas, nauka nowych umiejętności i stawianie sobie coraz to nowych celów.

Jeśli jednak coś idzie nie tak, nie należy się załamywać, a wręcz przeciwnie podtrzymywać swoje dobre nastawienie do życia i zadowolenie z własnej pracy. Dobre relacje z innymi ludźmi i poczucie wspólnoty z innymi to bardzo łatwy sposób na podtrzymanie uczucia szczęścia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza