Trwa ładowanie...

Krążenie w życiu płodowym

W życiu płodowym układ sercowo-naczyniowy człowieka nie tylko funkcjonuje inaczej niż po urodzeniu, ale jest także inaczej zbudowany.

Zobacz film: "Ciało kobiety a ciąża po 30. roku życia"

spis treści

  Serce płodu ma kształt w przybliżeniu kulisty, lewe komora jest podobnej grubości co prawa. Przedsionki serca są połączone przez otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej (otwór owalny). Pień tętnicy płucnej jest połączony z aortą za pomocą przewodu tętniczego (przewód Botala). Przepływ krwi przez serce płodu również jest inny niż w sercu noworodka.

  Krew z obwodu wpływa do przedsionka prawego. Dalej jednak, zamiast do prawej komory, przedostaje się do lewego przedsionka. Nieznaczny procent objętości, który przez prawą komorą serca płodu pompowany jest do pnia płucnego, przedostaje się do aorty za pośrednictwem przewodu tętniczego.

  Ta różnica w przepływie sercowym pomiędzy płodem a noworodkiem jest związana z funkcją płuc. Płód nie oddycha płucami, tlen czerpie z krwi pępowinowej. Przepływ płucny, konieczny do natlenowania krwi po porodzie, u płodu jest więc zbędny.

  W chwili porodu, gdy dziecko wykonuje pierwszy oddech, płuca rozprężają się i podejmują swoją funkcję. Zmieniają się gradienty ciśnień w układzie sercowo naczyniowym, dochodzi do funkcjonalnego zamknięcia się otworu owalnego i przewodu tętniczego.

  Krew zaczyna przepływać zgodnie ze znanym schematem:

  żyły - prawy przedsionek - prawa komora - krążenie płucne - lewy przedsionek - lewa komora - tętnice

  Zobacz także:

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza