Trwa ładowanie...

Krążenie hiperkinetyczne

Krążenie hiperkinetyczne to stan, w którym, mimo niskiego ciśnienia tętniczego, objętość minutowa serca jest znaczna. Serce zwiększając częstość uderzeń i/lub silę skurczu kompensuje niskie ciśnienie układowe.

spis treści

  Krążenie hiperkinetyczne ma miejsce na przykład w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych krwi wchodzących w fazę wstrząsu septycznego (sepsa). Wstrząs w swojej fazie hemodynamicznej związany jest ze znacznym spadkiem ciśnienia, krążenie hiperkinetyczne jest w takiej sytuacji mechanizmem obronnym.

  Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

  Krążenie hiperkinetyczne może także rozwinąć się w nadczynności tarczycy (przełom tarczycowy), w znacznej niedokrwistości (krew z mała ilością hemoglobiny dostarcza za mało tlenu do tkanek, serce próbuje więc zwiększyć ilość tlenu przez zwiększenie ilości dostarczanej krwi), w marskości wątroby (nadciśnienie wrotne) czy w przypadku istnienia przetok tętniczo-żylnych (połączenie żyły i tętnicy bez pośrednictwa naczyń włosowatych).

  Fizjologicznym przykładem stanu, w którym istnienie krążenie hiperkinetycznego nie jest sygnałem alarmowym, jest ciąża. Aby krążenie hiperkinetyczne mogło spełniać swoją wyrównawczą funkcję, mięsień sercowy musi być sprawny, wymagana jest prawidłowa kurczliwość.

  Krążenie hiperkinetyczne może zdekompensować niewydolność serca, dlatego u ludzi z niewydolnością serca każda poważna infekcja stanowi zagrożenie kardiologiczne.

  Zobacz także:

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Krążenie hiperkinetyczne może wystąpić w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych krwi.
  Krążenie hiperkinetyczne może wystąpić w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych krwi. (adobestock)
  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza