Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Kot Schrödingera - przebieg eksperymentu, kot w kulturze masowej

Kot Schrödingera to jeden z najbardziej znanych eksperymentów myślowych. Jego autor, Erwin Schrödinger w 1933 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Czy rzeczywiście kot Schrödingera jest jednocześnie żywy i martwy? Na czym polega eksperyment myślowy?

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

spis treści

1. Kim był Schrödinger?

Erwin Schrödinger był fizykiem pochodzenia austriackiego, specjalizował się w szczególności mechaniką kwantową. W 1933 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jego eksperyment z kotem miał na celu wsparcie w zrozumieniu i opisaniu przełożenia świata ze skali atomowej na świat makro (widzialny gołym okiem).

2. Kot Schrödingera – przebieg eksperymentu

Kot Schrödingera to eksperyment myślowy opublikowany w 1935 roku przez Erwina Schrödingera. Opisywane zdarzenie nigdy nie miało miejsca i nie przyczyniło się do cierpienia zwierząt.

Eksperyment polegał na umieszczeniu kota wewnątrz nieprzezroczystego, zamkniętego pudełka. W środku powinien znajdować się również:

  • detektor promieniowania (licznik Geigera),
  • źródło promieniotwórcze (jeden nietrwały atom),
  • naczynie z trującym gazem,
  • młotek.

W sytuacji, gdy detektor wykryje rozpad atomu następuje ruch młotka, który powoduje uwolnienie trucizny, w efekcie dochodzi do natychmiastowej śmierci kota. Jeżeli natomiast z atomem nic się nie stanie - gaz nie wydostanie się z pojemnika.

Istnieje więc 50 procent szans, że kot żyje i 50 procent, że nie. Do momentu otworzenia pudełka kot jest żywy i martwy jednocześnie, dopiero w momencie obserwacji zwierzę znajdzie się w jednym z dwóch możliwych stanów.

Zobacz także:

3. Co udowodnił eksperyment?

Erwin Schrödinger pomógł w zrozumieniu faktu, że wszystko jest zależne od punktu widzenia i odniesienia. Na wstępie można przyjąć, że dwie całkowicie przeciwwstawne cechy są prawdziwe. Kot w pewnym momencie był żywy i martwy jednocześnie, a tuż po chwili można byłoby określić jego stan za pomocą jednego słowa. Ogromny wpływ na opinię ma moment, w którym wyciągamy wnioski i co w danej chwili widzimy.

4. Kot Schrödingera w kulturze masowej

Kot Schrödingera ma szerokie zastosowanie i można go przełożyć na wiele różnych przykładów. Przed rozpoczęciem planowanej randki jest ona zarówno udana i nieudana. Podobnie jest w przypadku oddziedziczenia spadku, do momentu poznania zawartości - jest on jednocześnie cenny i bezwartościowy.

Eksperyment myślowy Schrödingera to motyw wielokrotnie wykorzystywany w literaturze, wspomniał o nim między innymi Terry Pratchett. Nawiązania do kota można zaobserwować również w czasie oglądania filmów i seriali, takich jak "Castle", "Kości", "Dr House", "Teoria Wielkiego Podrywu" czy "Sześć stóp pod ziemią". Wzmianka miała miejsce również w grze komputerowej "Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza