Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Korzyści z zabiegów laserowych w leczeniu dentystycznym

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Lasers in Surgery and Medicine" naukowcy przedstawiają wyniki symulacji obrazujących różne długości fal laserowych oddziałujących na wirtualne kolonie bakteryjne znajdujące się w tkance dziąseł.

U ludzi, takie kolonie mogą spowodować stan zapalny dziąsełZapalenie dziąseł może się rozwinąć w chorobę przyzębia, co wiąże się z poważniejszym zakażeniem, które powoduje rozpad kości i tkanek wspierających zęby.

"To badanie sprawdza i ocenia użycie laserów w celu zabicia bakterii i poprawy stanu zdrowia po zabiegach przyzębia" - powiedział współautor Lou Reinisch, doktor nauk, współpracownik rektora do spraw akademickich w Nowojorskim Instytucie Technologii.

Reinisch stworzył matematyczny model cech optycznych tkanek dziąseł i bakterii. Potem przeprowadził symulację trzech różnych typów laserów powszechnie stosowanych w stomatologii oraz ich wpływu na dwa typy kolonii bakteryjnych o różnej wielkości i ulokowanych na różnej głębokości w obrębie dziąseł.

Laser może zostać wykorzystany do likwidacji bakterii znajdujących się wewnątrz dziąsła
Laser może zostać wykorzystany do likwidacji bakterii znajdujących się wewnątrz dziąsła (123rf)

"Szukamy odpowiedzi na pytanie, jak głęboko może być bakteria, aby nadal reagować na działanie światła laserowego" - powiedział Reinisch.

Symulacje wskazują, że lasery diodowe 810 nm, jeśli są ustawione na krótkie impulsy i umiarkowany poziom energii, mogą zabić bakterie ukryte 3 mm w głębi tkanek miękkich dziąseł.

Laser 1064 nm Nd: YAG jest również skuteczny w podobnej głębokości penetracji. Lasery biorące udział w symulacji są łagodne dla zdrowych tkanek i wykazały minimalne ogrzanie otaczającej tkanki, dzięki czemu rany szybciej się goją.

"Odkrycia te są ważne, ponieważ otwierają możliwość regulacji długości fali, mocy i czasu trwania impulsu, aby skuteczniej niszczyć bakterie" - mówi Reinisch. "Lekarze spojrzą na te wyniki i powiedzą, czy dostrzegają możliwe korzyści dla swoich pacjentów wynikające z użycia lasera".

"Badanie pokazuje, co dzieje się w tkance, więc mam nadzieję, że wyszkolimy specjalistów, jeśli im udowodnimy, że można zabijać bakterie przy użyciu lasera" - mówi współautor David Harris, doktor nauk, dyrektor Bio-Medical Consultants, Inc., firmy, która specjalizuje się w rozwoju produktów medyczny.

"Wykonując taki zabieg, usuwasz infekcję i pozwalasz tkance na regenerację. Pozbycie się infekcji oznacza, że tkanka może zregenerować się bez zakłóceń".

Koszt laserów dentystycznych może wahać się od 5 000$ do ponad 100 000$, a dodatkowo pracownicy służby zdrowia wymagają szkolenia, aby z nich korzystać. Koszty te będą przerzucone na pacjenta, więc konieczne jest udokumentowanie zalet takich zabiegów, aby usprawiedliwić koszty.

ZOBACZ TAKŻE:

Harris zauważył, że Akademia Stomatologii Laserowej szacuje, że co najmniej 25 proc. z gabinetów ma możliwość wykorzystania lasera do leczenia przyzębia w sposób opisany w dokumencie, jak również zastosowania innych procedur chirurgicznych tkanek miękkich i twardych, takich jak usuwanie próchnicy zębów.

Pierwsze publikacje w czasopiśmie obejmowały opisy przedstawionych na video symulacji komputerowych. Czytelnicy mogą zobaczyć wirtualną prawdziwą tkankę miękką dziąsła, proces niszczenia ciepłem lasera bakterii i schłodzenia tkanki.

Komputerowe symulacje wykorzystania lasera mają wpływ nie tylko na stomatologię, ponieważ lekarze używają laserów do różnych zabiegów, w tym leczenia strun głosowych i zabiegów dermatologicznych, jak np. usuwanie grzyba na paznokciach.

Kierując się wynikami przedstawionymi w tym badaniu, zarówno Reinisch, jak i Harris spodziewają się, że zostaną opracowane badania kliniczne w celu potwierdzenia wyników.

Badanie zatytułowane "Selective Photoantisepsis" zostało opublikowane w październikowym wydaniu "Lasers in Surgery and Medicine".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza