Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Koroner – czym się zajmuje i kto może nim zostać?

Koroner to osoba stwierdzająca zgon i wystawiająca akt zgonu. O ile w krajach anglosaskich instytucja ta znana jest od XII wieku, w Polsce koroner jako odrębny zawód funkcjonuje od 2002 roku. Co warto wiedzieć?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Kim jest koroner?

Koroner (ang. coroner) jest osobą, która stwierdza zgon i wystawia akt zgonu. W krajach anglosaskich to także urzędnik - lekarz medycyny sądowej bądź biegły sądowy -prowadzący śledztwo w sprawie nagłego, niespodziewanego lub przypadkowego zgonu, który nastąpił w sposób nienaturalny, w podejrzanych lub brutalnych okolicznościach. Do jego zadań należy wyjaśnienie okoliczności zdarzenia, ustalenie przyczyn śmierci, a także czasu, kiedy do niej doszło.

2. Koroner w Polsce

W Anglii instytucja koronera pojawiła się już w XII wieku. W Polsce koroner jako odrębny zawód funkcjonuje od 2002 roku. To lekarz medycyny sądowej, który stwierdza zgon pacjenta.

Do obowiązków koronera w Polsce należy:

 • stwierdzenie zgonu,
 • ocena przyczyn śmierci (naturalne lub o podłożu kryminalnym),
 • wystawienie odpowiednich dokumentów,
 • prowadzenie ewidencji zgonów.

Funkcję koronera w Polsce wprowadzono głównie po to, by odciążyć lekarzy pogotowia ratunkowego, lekarzy rodzinnych, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz by zapobiec pogrzebowej korupcji i handlowi zwłokami.

Warto jednak pamiętać, że do stwierdzenia zgonu wciąż może zostać wezwany lekarz rodzinny, a w nagłych przypadkach stwierdzenia zgonu dokonuje lekarz z pogotowia ratunkowego.

Zobacz także:

3. Kto może zostać koronerem?

Dotychczas na mocy ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych zgon stwierdzał lekarz, który udzielał zmarłemu ostatniego świadczenia zdrowotnego.

Projekt ustawy z dnia 21 listopada 2019 r. o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów, zwanej potocznie „ustawą o koronerach", zakłada powołanie opłacanych z budżetu państwa urzędników z tytułem lekarza, którzy zajmą się orzekaniem śmierci. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

Kto może zostać koronerem? Okręgowa Izba Lekarska informuje, że zadanie koronera może wypełniać właściwie każdy medyk, który ma prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z nowymi przepisami koronerem może być lekarz, który:

 • ma prawo wykonywania zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
 • ma pełną zdolność do czynności prawnych,
 • nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Ponadto osoba taka musi posiadać:

 • specjalizację z zakresu medycyny sądowej, patomorfologii, anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej albo
 • co najmniej 3-letni staż pracy w zawodzie lekarza oraz odbył szkolenie w zakładzie medycyny sądowej uczelni medycznej albo będący w trakcie specjalizacji z zakresu medycyny sądowej lub patomorfologii, po ukończeniu 2 roku szkolenia specjalizacyjnego i uzyskaniu zgody kierownika specjalizacji. Co interesujące w Stanach Zjednoczonych koronerem może być bez wykształcenia kierunkowego, natomiast odpowiednio wyszkolona i przygotowana.

4. Ile zarabia koroner?

Koroner, czyli lekarz, który ma nie tyko stwierdzić zgon, ale i zadbać o transport zwłok do najbliższego prosektorium lub zakładu medycyny sądowej, gdy trzeba ustalić przyczyny śmierci, będzie otrzymywał wynagrodzenie z budżetu państwa.

Wynagrodzenie koronera za każdorazowe stwierdzenie zgonu ma ono wynosić 15% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym przeprowadzenie te czynności.

Za każdorazowe stwierdzenie zgonu oraz sporządzenie protokołu zgonu i karty zgonu wojewoda ze środków z budżetu państwa zapłaci koronerowi 738 zł (wspomniane 15 procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej).

Za samo stwierdzenie śmierci koroner otrzyma około 492 zł (to jest 10 procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej). Po stronie koronera pozostaje ubezpieczanie się od następstw wypadków oraz zdarzeń niepożądanych, jakie mogą wyniknąć podczas wykonywania czynności.

Koroner może tez liczyć na zwrot ryczałtowy, jaki zostanie wypłacony za zakup jednorazowego zestawu środków ochrony indywidualnej użytego przy wykonywaniu zadań oraz zwrot kosztów dojazdu do miejsca wezwania. Za powołanie koronera będzie odpowiadał wojewoda. Na jego barkach będzie spoczywać również prowadzenie wykazu koronerów i jego aktualizacja.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza