Trwa ładowanie...

Koronawirus wykryto w dymie z papierosów. "Prosimy turystów, aby nie palili publicznie"

Palenie w miejscach publicznych może przyczyniać się do rozprzestrzeniania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Eksperci z Hiszpanii i Portugalii tłumaczą, że dym może zawierać kropelki śliny i apelują do turystów, aby nie palili w miejscach dostępnych publicznie.

Zobacz film: "Wysypka objawem groźnej choroby"

1. Koronawirus a dym papierosowy

Apel o zaprzestanie palenia w miejscach publicznych wystosowała hiszpańska ANEFP, organizacja zrzeszająca producentów leków. Eksperci podkreślają, że koronawirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Cząstki aerozolu są również zawarte w wydychanym dymie z papierosów.

W papierosowym dymie mogą być cząstki koronawirusa
W papierosowym dymie mogą być cząstki koronawirusa (123rf.com)

Apel popiera również Portugalskie Towarzystwo Pulmonologii (SPP). "W wydychanym przez palacza dymie są zawarte kropelki śliny, przez które osoba wdychająca dym może się zakazić koronawirusem" – tłumaczy jeden z czołowych portugalskich wirusologów Antonio Morais, szef SPP.

Zobacz także: Koronawirus. Naukowcy: Klimatyzatory to tykająca bomba. Obracają powietrze, a razem z nim cząstki wirusa

2. Koronawirus w Portugalii

Antonio Morais podkreśla również, że cząstki koronawirusa zawarte w dymie tytoniowym mogą roznosić się na odległość ponad dwóch metrów. To o pół metra dalej niż wymagany w Portugalii dystans społeczny. Co więcej, w Portugalii obecnie nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Dlatego ekspert wzywa do zaprzestania palenia w przestrzeni publicznej.

Epidemia koronawirusa w Portugalii w ostatnich dniach idzie na spadek. Od wtorku na terenie 19 gmin Lizbony przestał obowiązywać stan klęski.

3. Koronawirus w Hiszpanii

Odmienna sytuacja jest w Hiszpanii, która jest jednym z krajów najsilniej dotkniętych pandemią koronawirusa w Europie. Łącznie odnotowano tam ponad 320 tys. przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 28 tys. osób.

W Hiszpanii nie słabnie dynamika zakażeń koronawirusem. Podczas ostatniej doby zanotowano tam 1828 nowych przypadków infekcji. 60 proc. osób, u których zdiagnozowano zakażenie, nie wykazuje żadnych objawów i nie wymaga opieki lekarskiej.

Zobacz także: Koronawirus a płuca. Czy palenie papierosów i vaping mogą zwiększać ryzyko śmierci?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.