Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Powikłania po COVID mogą być nieodwracalne

Dr Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA był gościem programu "Newsroom" WP. Lekarz opowiedział o długotrwałych konsekwencjach przechorowania COVID-19 i oszacował, kiedy poznamy ich szerszą skalę.

- Są takie długotrwałe konsekwencje, głównie oddechowe. Osoby, które ciężko przechorowały COVID-19 zazwyczaj mają nieodwracalne uszkodzenie płuc różnego stopnia, ale mówi się też o innych powikłaniach sercowych czy neurologicznych. Skalę tych powikłań będziemy w stanie ocenić w perspektywie kilku lat, wtedy, kiedy się uporamy z ratowaniem życia tych, którzy są chorzy w tej chwili - wyjaśnił lekarz.

Powikłania kardiologiczne, płucne czy neurologiczne objawiają się tym, że ozdrowieńcy nie mają siły chodzić, myślą trzy razy wolniej, mają problemy z węchem i smakiem, a także cierpią na zaniki pamięci i zaburzenia snu. Nierzadko pojawiają się schorzenia, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, a nawet niewydolność serca.

Eksperci nie mają wątpliwości - w kolejnych miesiącach będzie w Polsce przybywać osób cierpiących na pocovidowe powikłania. Część może trwać miesiącami, część będzie nieodwracalna.

Zobacz WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza