Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Koronawirus. Popularny lek na cukrzycę może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu COVID-19, ale nie u wszystkich

Naukowcy twierdzą, że metformina, substancja często stosowana w leczeniu cukrzycy, zmniejsza nie tylko ryzyko zgonu z powodu COVID-19, ale też ciężkiego przebiegu tej choroby. Co ciekawe, dotychczasowe badania potwierdziły tę zależność jedynie u kobiet.

Zobacz film: "Otyłość a koronawirus"

spis treści

1. Lek na cukrzycę może mieć wpływ na efekty COVID-19

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym "The Lancet Healthy Longevity". Przeprowadzili je naukowcy z University of Minnesota Medical School (USA), którzy przeanalizowali dane prawie 6 tys. dorosłych osób hospitalizowanych w związku z COVID-19 i jednocześnie chorujących na cukrzycę lub otyłość. Najciekawsze wyniki obserwacji dotyczą kobiet i śmiertelności z powodu choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Lekarze zauważyli, że u kobiet, które przyjmowały metforminę w okresie 90 dni przed hospitalizacją, ryzyko zgonu było o 21–24 proc. niższe niż u pacjentek nieprzyjmujących leku. Co ciekawe, podobnej zależności w ogóle nie wykazano u mężczyzn.

2. Cukrzyca a przebieg COVID-19

Dotychczasowe badania sugerują, że osoby zmagające się z cukrzycą i otyłością są bardziej narażone nie tylko na rozwój COVID-19, ale także cięższy przebieg i śmierć w wyniku choroby. Według statystyk z Polski aż 30 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa to cukrzycy. Dlaczego tak się dzieje? W organizmach diabetyków często utrzymuje się tzw. przewlekły stan zapalny.

W związku z tym, że metformina obniża stężenie glukozy we krwi, jednocześnie zmniejsza poziom cytokin prozapalnych wywołujących infekcję i powodujących cięższy przebieg m.in. COVID-19.

"Ochronne działanie metforminy w przypadku kobiet może wskazywać, że to jej właściwości przeciwzapalne przyczyniają się do obniżenia ryzyka zgonu z powodu COVID-19. Należy to jednak potwierdzić podczas dalszych badań" – komentuje dr Carolyn Bramante, autorka badania opublikowanego w "The Lancet Healthy Longevity".

Zobacz także: COVID-19 a otyłość. Choroba zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza