Trwa ładowanie...

Koronawirus. Naukowcy: Istnieje co najmniej sześć różnych szczepów SARS-CoV-2

Najnowsze badania potwierdzają, że koronawirus SARS-CoV-2 ma kilka szczepów. Naukowcy naliczyli ich co najmniej sześć. Dobra wiadomość jest taka, że wirus wykazuje niewielką zmienność. Ma to ogromne znaczenie dla prac nad szczepionką przeciwko COVID-19.

Zobacz film: "Szpitale są bezpieczne? Odpowiada dr Jarosław Fedorowski"

1. Odmiany koronawirusa

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Bolońskim we Włoszech. Naukowcy przeanalizowali 48 635 genomów koronawirusa wyizolowanych w laboratoriach na całym świecie. Jest to więc największe badanie związane z sekwencjonowaniem SARS-CoV-2.

Istnieje co najmniej sześć różnych szczepów SARS-CoV-2
Istnieje co najmniej sześć różnych szczepów SARS-CoV-2 (Getty Images)

"Wyniki naszych badań są optymistyczne. Koronawirus wykazuje niewielką zmienność, około siedmiu mutacji na próbkę. A np. wirus grypy pospolitej charakteryzuje się ponad dwukrotnym współczynnikiem zmienności" - piszą badacze.

Naukowcom udało się ustalić, że obecnie w Europie najbardziej rozpowszechniona jest odmiana G SARS-CoV-2. Natomiast szczep L z Wuhan stopniowo zanika.

2. Szczepionka na koronawirusa

Wyniki badań Włochów są bardzo dobrą wiadomością dla naukowców na całym świecie, którzy pracują nad powstaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Od samego początku pandemii pojawiły się obawy, że jeśli wirus zacznie mutować, wakcyna może okazać się nieskuteczna.

"Koronawirus SARS-CoV-2 jest już przypuszczalnie zoptymalizowany pod kątem wpływu na ludzi, co wyjaśnia jego niewielkie zmiany ewolucyjne - wyjaśnia dr Federico Giorgi, koordynator badania. - Oznacza to, że opracowywane przez nas terapie, w tym szczepionka, mogą być skuteczne przeciwko wszystkim szczepom wirusa" - podkreśla.

Naukowcy ustalili, że istnieje co najmniej sześć szczepów koronawirusa. Pierwotnym jest szczep L, który pojawił się w chińskim Wuhan w grudniu 2019 roku. Na początku stycznia 2020 roku pojawiła się jego pierwsza mutacja - szczep S. Od połowy stycznia 2020 roku mamy dodatkowo do czynienia ze szczepami V i G. Ostatni jest obecnie najbardziej rozpowszechniony. Szczep G naukowcy dzielą na dwie grypy - GR i GH.

"Szczep G oraz powiązane z nim szczepy GR i GH są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione i stanowią 74 proc. wszystkich analizowanych przez nas sekwencji genów - wyjaśnia Giorgi. - Są wynikiem czterech mutacji, z których dwie dotyczą polimerazy RNA i białka Spike wirusa, które najprawdopodobniej ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa.

3. Koronawirus mutuje?

Częstotliwość występowania szczepów koronawirusa zależy od regionu, czasami państwa. Przykładowo w Europie najczęściej występują szczepy G oraz GR. Te dwie odmiany koronawirusa są też powszechne we Włoszech, kiedy szczep GH w ogóle nie występuje w tym kraju. Z kolei we Francji i w Niemczech szczep GH jest stosunkowo częsty. Jak podkreślają eksperci, może to oznaczać, że restrykcje nakładane przez rządy, okazały się skuteczne w powstrzymywaniu ekspansji wirusa.

W Ameryce Północnej najczęstszy jest szczep GH, a w Ameryce Południowej — szczep GR. W Azji epidemia zaczęła się od szczepu L, ale później pojawiły się G, GH i GR, których częstotliwość stale rośnie.

Na skalę światową najczęściej występują szczepy G, GH i GR. Naukowcom też udało się zidentyfikować kilka rzadkich mutacji koronawirusa. Jak podkreślają, nie jest to niepokojące odkrycie, ale mimo to powinny być, monitorowane.

"Rzadkie mutacje genomowe stanowią mniej niż 1 proc. wszystkich sekwencjonowanych genomów - potwierdza dr Giorgi. - Jednak je także należy zbadać i przeanalizować, aby móc zidentyfikować ich funkcje i monitorować rozprzestrzenianie się. Wszystkie kraje powinny przyczynić się do tego, udostępniając sobie nawzajem dane o sekwencjach genomu wirusa SARS-COV-2" - piszą w swojej publikacji włoscy naukowcy.

Zobacz także: Koronawirus. Jesienią czekają nas superinfekcje. Dr Dzieciątkowski: Można chorować na COVID-19 i grypę jednocześnie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.