Trwa ładowanie...

Koronawirus. Ksylitol i ekstrakt z pestek grejpfruta łagodzą objawy COVID-19. Badacze wskazali, u jakich pacjentów

Ksylitol, substancja znana jako cukier brzozowy, oraz ekstrakt z pestek grejpfruta okazały się pomocne w leczeniu infekcji COVID-19. Naukowcy przetestowali preparat zawierający te dwa składniki na różnych grupach chorych. Skutki są zdumiewające!

Zobacz film: "Prof. Simon o organizacji szpitala na Stadionie Narodowym: "To zaplecze na kompletną tragedię""

spis treści

1. Naukowcy szukają leczniczego działania na COVID-19 w medycynie naturalnej

Badania nad substancjami wykazującymi działanie lecznicze w objawach COVID-19 trwają na całym świecie. Jak się okazuje, dotyczą nie tylko środków chemicznych. Naukowcy postanowili również dać szansę naturalnym preparatom. Badają ich wpływ na popularne objawy choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Na przykład amerykańscy naukowcy (Camille Celeste Go, Krunal Pandav, Marcos A. Sanchez-Gonzalez i Gustavo Ferrer) postanowili zbadać potencjalną rolę ksylitolu (zwanego również cukrem brzozowym, który stosowany jest zamiast cukru) i ekstraktu z nasion grejpfruta w leczeniu COVID-19.

Substancje zbadano w formie sprayu do nosa. Raport z badań opublikowano na początku listopada w czasopiśmie Cureus pn. "Potencjalna rola roztworu do nosa z wyciągiem z pestek grejpfruta i ksylitolu w COVID-19: seria przypadków".

2. Ksylitol i ekstrakt z pestek grejpfruta. Jak wpływa na COVID-19?

Dlaczego badacze zdecydowali się na testowanie akurat ksylitolu? Ponieważ sprawdzili wcześniej, że substancja wykazywała działanie przeciwwirusowe w warunkach laboratoryjnych, konkretnie przeciwko wirusowi ptasiej grypy (AIV), wirusowi rzekomego pomoru drobiu (NDV) oraz wirusowi zakaźnego zapalenia torby Fabrycjusza (IBDV).

Aby zbadać oddziaływanie tej substancji na objawy COVID-19, przez 7 dni stosowali substancję ksylitol-GSE, która również zawiera ekstrakt z pestek grejpfruta, u trzech grup pacjentów covidowych. Co istotne: przebieg choroby był u nich różny. W pierwszej grupie dominowały nasilone objawy, pacjenci przebywali na oddziałach intensywnej terapii. Chorzy z drugiej grupy wykazywali objawy umiarkowane. W trzeciej grupie byli pacjenci o łagodnym przebiegu COVID-19.

Po kilku dniach od zastosowania terapii ksylitolem-GSE zaobserwowano wyraźną poprawę stanu zdrowia u pacjentów z drugiej i trzeciej grupy. Otrzymywali oni spray do nosa wraz z innymi łagodzącymi objawy preparatami.

Podczas badania jego autorzy potwierdzili również, że spray jest całkowicie bezpieczny dla organizmu. Badacze postawili tezę, że preparat zawierający ksylitol i ekstrakt z pestek grejpfruta może stanowić "potencjalną opcją leczenia wspomagającego w łagodnych i umiarkowanych przypadkach COVID-19". Naukowcy sugerują również, że w leczeniu infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2 skuteczne mogą być inne preparaty donosowe.

Zobacz także: Koronawirus. Witamina D skuteczna w walce z COVID-19? Profesor Gut wyjaśnia, kiedy można ją suplementować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza