Trwa ładowanie...

Koronawirus: jaki procent zakażonych choruje poważnie i wymaga leczenia w szpitalu?

Koronawirus SARS CoV-2 jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Większość pacjentów, bo aż 80 proc. przechodzi Covid-19 bezobjawowo lub z lekkimi objawami. Tylko niewielka część wymaga hospitalizacji, a nawet aparatury pomagającej oddychać. Jaki procent wszystkich zakażonych choruje ciężko i kiedy konieczny jest pobyt w szpitalu? Sprawdziliśmy.

spis treści

1. Dlaczego koronawirus jest taki niebezpieczny?

Koronawirus SARS-Cov-2 to wirus, którego mechanizmy działania wciąż nie są do końca znane. Pierwsze przypadki zakażenia zaobserwowano w Chinach pod koniec 2019 roku. Z czasem choroba Covid-19 rozprzestrzeniła się na cały świat.

Wirus przenosi się drogą kropelkową i fekalno-oralną. Oznacza to, że bardzo łatwo się nim zarazić. Największe ryzyko jest wtedy, kiedy nosiciel będzie miał z nami fizyczny kontakt.

Jednak okazuje się, że wirus może przetrwać przez kilka godzin lub dni także na powierzchniach. Wówczas wystarczy dotknąć blatu biurka lub klawiatury komputera, na których bytuje wirus, a następnie dotknąć swoich ust, nosa lub potrzeć oczy.

Wirus atakuje górne i dolne drogi oddechowe i w ciężkim przebiegu może wywołać silne zapalenie płuc, które powoduje nieodwracalne zmiany i może prowadzić do śmierci.

Jak dotąd nie opracowano skutecznej metody leczenia, a walka z wirusem opiera się na działaniu objawowym. Dlatego właśnie SARS-Cov-2 jest tak niebezpieczny. Trwają prace nad szczepionką oraz badania potwierdzające skuteczność niektórych leków, jednak na wyniki trzeba będzie poczekać.

Więcej na temat koronawirusa:

2. Kto jest w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem?

Szczególną ostrożność powinni zachować seniorzy, których układ odpornościowy nie działa już tak, jak kiedyś, a także osoby, które borykają się z chorobami współistniejącymi. Wirus atakuje bez względu na wiek czy stan zdrowia, jednak wszelkie choroby i zaburzenia pracy organizmu mogą uszkadzać naturalne bariery ochronne i ułatwić przedostanie się wirusa.

Więcej na ten temat: Czy jestem w grupie ryzyka koronawirusowego?

W grupie ryzyka są także osoby palące papierosy i nałogowo obgryzające paznokcie. Zwiększone ryzyko potwierdzone jest także u osób zmagającyh się z atopowym zapaleniem skóry. Palenie samo w sobie uszkadza płuca, a rozdrapywanie ran na skórze lub przy paznokciach może znacznie przyspieszyć infekcję wirusową.

3. Jaki procent pacjentów choruje poważnie?

Ministerstwo Zdrowia podaje, że w 80 proc. wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem, choroba przebiega albo bezobjawowo, albo przypomina lekkie przeziębienie lub grypę. Może pojawić się gorączka, kaszel i duszności, ale nie są one uporczywe i - przede wszystkim - podatne na działanie domowych środków na przeziębienie.

Ciężki przebieg choroby Covid-19 obserwuje się u 15-20 proc. wszystkich zarażonych. Są to w większości osoby starsze lub zmagające się z chorobami współistniejącymi.

Z powodu zakażenia koronawirusem umiera 2-3 proc. chorych.

4. Zarażenie koronawirusem a konieczność hospitalizacji

Nie każda osoba zarażona wymaga hospitalizacji. Tak naprawdę jest to niewielki odsetek. Mnóstwo pacjentów, którzy zgłosili się do placówek medycznych z objawami Covid-19 zostało odesłanych do domu na przymusową kwarantannę.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że jeśli nasze objawy są łagodne, a jednocześnie nie byliśmy za granicą i nie mieliśmy kontaktu z żadną zarażoną osobą, nie ma potrzeby zgłaszać się do szpitala. W takiej sytuacji wystarczy monitorować na bieżąco swój stan i nie wychodzić z domu do ustąpienia objawów. Jeśli coś nas niepokoi, możemy zadzwonić na specjalnie utworzoną infolinię: 800 190 590.

Hospitalizacji wymagają przede wszystkim osoby, u których pojawiły się silne objawy i problemy z oddychaniem. Najczęściej pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby wprowadza się w stan śpiączki farmakologicznej.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza