Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kontrola zakupu leków na katar

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zgodnie z którą zakup niektórych leków na katar ma zostać ograniczony do jednego opakowania. Wynika to z faktu, iż leki te coraz częściej wykorzystywane są przez młodzież do odurzania się.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Skutki uboczne leków na katar

Niektóre z dostępnych bez recepty leków na katar, w tym Sudafed, Acatar AT czy Cirrus, zawierają pseudoefedrynę, która ma właściwości podobne do amfetaminy. Działa pobudzająco na układ nerwowy i może prowadzić do uzależnienia psychicznego. Możliwe działania niepożądane to między innymi wzrost ciśnienia tętniczego, bezsenność, bóle głowy, drgawki, nudności, tachykardia, a nawet udar mózgu. Ze względu na te właściwości, wspomniane leki na katar są przez niektórych wykorzystywane do celów pozamedycznych. Zawarta w nich pseudoefedryna, będąc jednym z prekursorów metamfetaminy, wykorzystywana jest jako substancja psychoaktywna.

2. Leki na katar a narkomania

W 2008 roku Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii zleciło przeprowadzenie badania na uczniach ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, którego celem miało być określenie skali problemu stosowania przez młodzież leków w celu narkotyzowania się. Okazało się, że 3% pytanej młodzieży potwierdziło, że stosowało leki przeciwkaszlowe aby się odurzać (2% robiło to w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 1% w ciągu ostatnich 30 dni). Pozamedyczne wykorzystanie leków na kaszel sugerować może także ich ponadprzeciętnie wysoka sprzedaż, zwłaszcza w województwach lubuskim, śląskim, dolnośląskim i małopolskim. Resort zdrowia podkreśla, iż ograniczenie zakupu leków na katar nie będzie stanowiło utrudnienia dla osób, które chcą przyjmować je zgodnie z ich zastosowaniem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza