Trwa ładowanie...

Kontaktowe zapalenie spojówek i powiek

Kontaktowe zapalenie spojówek może pojawiać się pod wpływem używania nieodpowiednich kosmetyków i kremów do makijażu. Jakie są inne przyczyny zapalenia spojówek? Mogą je powodować nieodpowiedni płyn do soczewek lub krople do oczu. Zapalenie spojówek jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem, więc warto zapobiegać mu niż je leczyć. Czym objawia się ta dolegliwość i jak można ją leczyć?

spis treści

1. Zapalenie spojówek

Poza wymienionymi już kosmetykami do makijażu, zapalenie spojówek powstaje po użyciu takich alergenów kontaktowych jak:

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

 • kropli do oczu z konserwantami,
 • nieodpowiedniego płynu do soczewek.

Czasem objawy alergicznych chorób oczu występują pod wpływem potarcia oka namydloną ręką lub pomalowanym paznokciem. Niekiedy problemy pojawiają się po dotknięciu oka lateksową rękawiczką.

2. Objawy kontaktowego zapalenia spojówek

Przy alergicznym zapaleniu spojówek mogą pojawić się takie objawy:

 • obrzęk oczu,
 • obrzęk powiek,
 • świąd oczu,
 • pieczenie oczu,
 • łzawienie oczu.

Czasem dochodzi do owrzodzenia brzegów powiek. W skrajnych przypadkach może pojawić się owrzodzenie spojówki i drobny ubytek rogówki. Dolegliwość nie prowadzi do żadnych zaburzeń widzenia.

3. Leczenie kontaktowego zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek wywołane przez alergeny kontaktowe leczy się miejscowo. Chory musi przemywać oczy roztworem soli fizjologicznej. Powinien także natłuszczać powieki. Oczywiście najważniejsze to usunięcie alergenu z otoczenia. W niektórych przypadkach trzeba zastosować łagodne leki antyalergiczne.

Nasze oczy są bardzo wrażliwe i podatne na różne alergeny kontaktowe. Właśnie z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność, np. używając nowych kosmetyków do makijażu czy nowych kropli do oczu. Powinniśmy zwracać uwagę na zawartość konserwantów w preparatach, które mają kontakt z naszymi oczami. Przede wszystkim konserwanty są odpowiedzialne za kontaktowe zapalenie spojówek i niektóre alergiczne choroby oczu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zapalenie spojówek oka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza