Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Konsument przyszłości będzie korzystać z telefonu komórkowego do monitorowania środowiska

Centrum Badawcze Finlandii VTT Technical stworzyło pierwsze na świecie hiperspektralne urządzenie mobilne poprzez dostosowanie aparatu iPhone do nowego rodzaju czujnika optycznego.

Spowoduje to nowe możliwości taniego obrazowania widmowego do zastosowań konsumenckich. Konsumenci będą mogli korzystać ze swoich telefonów komórkowych, aby na przykład wyczuć jakość żywności lub monitorować stan zdrowia.

Ta nowa technika rejestracji obrazu rozwija się bardzo dynamicznie. Rejestrowane obrazy składają się z kilku kanałów, które są uogólnieniem kanałów barw podstawowych czerwonej, zielonej i niebieskiej na dowolnych zakresach spektralnych.

Kamery hiperspektralne, które są tradycyjnie drogie, zostały wykorzystane do wymagającego wykrywania medycznego i przemysłowego oraz przestrzennego i środowiskowego. Ekonomiczna optyczna technologia widmowa MEMS (Micro Electro Mechanical Systems Opto) umożliwia rozwój nowych aplikacji mobilnych do wykrywania i obserwacji środowiska z pojazdów i samolotów bezzałogowych. Inne zastosowania obejmują monitorowanie zdrowia i analizę żywności.

Komórkę będzie można wykorzystać również do monitorowania zdrowia i jakości jedzenia
Komórkę będzie można wykorzystać również do monitorowania zdrowia i jakości jedzenia (123rf)

Wszystko to stanowi część środowiska łączącego inteligentne czujniki z internetem.

"Korzyści dla konsumentów mogłyby pojawić się w zastosowaniach zdrowotnych, takich jak telefony komórkowe, które są w stanie sprawdzić, czy pieprzyki są złośliwe lub jedzenie jest jadalne. Mogliby także sprawdzić autentyczność produktu lub zidentyfikować użytkowników na podstawie danych biometrycznych.

Z drugiej strony, samochody bezzałogowe wyczuwałyby i identyfikowały cechy środowiskowe na podstawie reprezentacji pełnego spektrum optycznego w każdym punkcie obrazu" - wyjaśnia Anna Rissanen, która kieruje zespołem badawczym w VTT.

VTT opracował już szereg nowych zastosowań dla innowacyjnych kamer hiperspektralne. Należą do nich diagnoza raka skóry, rozpoznawanie środowiska na podstawie nanosatelity, różne aplikacje w dronach wykorzystywane w rolnictwie precyzyjnym i monitorowaniu lasów.

ZOBACZ TAKŻE:

Optyczne obrazowanie widmowe oferuje wszechstronny sposób wykrywania różnych obiektów i analizowania właściwości materiału. Obecnie obrazowanie wielospektralne zapewnia dostęp do widma optycznego w każdym punkcie obrazu, co umożliwia szeroki zakres pomiarów.

Regulowany mały filtr MEMS jest zintegrowany z obiektywem aparatu, a jego regulacja jest zsynchronizowana z systemem rejestrowania obrazu w aparacie.

Rissanen wyjaśnia, że dzisiejsze inteligentne urządzenia zapewniają ogromne możliwości w zakresie przetwarzania danych obrazowych oraz różne usługi oparte na danych spektralnych. Seryjnie produkowane urządzenia wykorzystujące nowe technologicznie czujniki umożliwią wprowadzenie obrazowania wielospektralnego w zakresie urządzeń, w których stosowane są obecnie tanie czujniki aparatów fotograficznych.

Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy
Pięć objawów czerniaka, które często lekceważymy [7 zdjęć]

Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. W większości przypadków

zobacz galerię

Centrum Badań Finlandii VTT Technical dąży do współpracy z firmami w zakresie komercjalizacji technologii oraz wprowadzenia nowych, innowacyjnych produktów opartych na czujnikach optycznych na rynek.

Obrazowanie hiperspektralne zdecydowanie przyśpiesza rozpoznanie i diagnozę nowotworów skóry. Nowa technologia ułatwia określenie dokładnego kształtu i wymiaru znamion.

Zmniejszenie urządzenia oraz zintegrowanie go z mikroskopem może zdecydowanie przyśpieszyć odróżnienie czerniaka od zwykłych znamion przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i obniżeniu kosztów. Takie szybkie badanie pozwala na dokładne określenie granic występowania komórek rakowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza